„Nie jesteśmy stworzeni do życia w samotności, to inni ludzie czynią nasze życie pełnym”
(R. Kosik – „Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek” )

 

Rafał Kosik – polski twórca science fiction i autor licznych rysunków satyrycznych – jest obecnie bardzo popularnym pisarzem, szczególnie wśród młodych czytelników. Na swojej stronie internetowej na temat własnego pisarstwa wypowiada się następująco: Co piszę? To, co sam chciałbym przeczytać. Exequo science fiction i horror, a najlepiej połączenie tych dwóch gatunków. Opisywanie rzeczywistości, jaką jest, mnie nie interesuje. Zostawiam to kronikarzom. O nim właśnie, a raczej o jego twórczości będzie mowa…

Dość niefortunnie naszą znajomość z serią książek Rafała Kosika „Felix, Net i Nika” rozpoczęliśmy od 5 części przygód trójki warszawskich gimnazjalistów, co jednak nie stanowiło dla nas trudności w odbiorze lektury, gdyż autor dał nam poznać głównych bohaterów i ich najbliższe otoczenie w sugestywny sposób. Dlatego, też nie mieliśmy problemu ze zorientowaniem się, kto jest kim w utworze i jaka rola jest mu wyznaczona. Wiemy, że Felix to młody człowiek ze smykałką do konstruowania robotów, Net jest uczniem lubiącym przedmioty ścisłe. Można określić go krótko - zapaleniec komputerów
i informatyki. Nika, natomiast, to osoba dzielna, zdolna i nad wyraz dorosła, doświadczona przez los, sama dbająca o swoje życie. Sympatyczni nastolatkwie, których łączy ze sobą szkoła, problemy z nią związane i przyjaźń. Osoby dokonujące ciągłego wyboru między dobrem i złem, a jednocześnie główni bohaterowie, z którymi w trakcie czytania powieści możemy się utożsamiać.
Orbitalny Spisek traktuje o przedsięwzięciu noworocznym, które okazało się zwykłym zbiegiem okoliczności w akcji spiskowej. Główny wątek to wystrzelenie w kosmos rakiety
i dochodzenie, kto jest sprawcą tego wydarzenia i kiedy rakieta powróci na Ziemię. Wszystkie dociekania odbywają się w scenerii życia codziennego tj. szkolnego i domowego bohaterów. Stąd też R. Kosik kreśli życie nastolatków, ich zmagania się ze szkolną rzeczywistością jak również domowych pieleszy. Dzięki czemu mamy możliwość poznania szkoły dążącej do uzyskania certyfikatu najlepszej jakości i różnych programowych dziwactw z tym związanych np. szkolne fartuszki w kolorze różowym czy 12 - stopniowa skala ocen z plastyki. Warto również wspomnieć o osobliwych postaciach tej instytucji - dyrektorze Stokrotce, nauczycielu od botaniki progresywnej, a także zagubionej uczennicy – Zosi - która ma problemy
z odnalezieniem się wśród rówieśników. Nie brakuje tu zabawnych sytuacjach mających związek z przyjazdem babci Neta zza oceanu, jak również znikającymi pikselami czy też bratosiostrą. Oprócz dużej dawki humoru odnajdziemy w powieści i prozę życia: poszukiwanie pracy przez mamę Felixa, polepszenie warunków materialnych za sprawą gier w lotto.
„Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek” jest estetycznie wydanym utworem wzbogaconym i uatrakcyjnionym rysunkami autora wraz z komentarzami i mottem przewodnim. To z pewnością powieść humorystyczna, jedna wielka przygoda, w której znajdziemy wiele zabawnych sytuacji przyprawiających nas o atak śmiechu. Z łatwością i przyjemnością ją przeczytamy, a to za sprawą języka, jakim jest napisana. Autor używa języka zbliżonego w mowie i piśmie do gwary gimnazjalistów. Naszą ciekawość potęguje tajemniczość sytuacji i nieprzewidywalność postępowania bohaterów. Zaskakujące są pomysły nastolatków i sposoby rozwiązania przez nich różnych problemów. Książka nie jest pozbawiona elementów dydaktycznych, dyskretnie zakamuflowanych w treści i podanych w formie przystępnej dla przeciętnego ucznia. Przypomina niekiedy magiczny świat z „Harrego Pottera”i „Bajek robotów”. Godna polecenia przede wszystkim osobom, które interesuje świat komputerów i wszelkiego rodzaju wynalazków technicznych.
O samym pisarstwie Kosik wspomina w jednym z wywiadów - Rozpoczęcie jest chyba trudniejsze, bo trzeba mieć założenie wstępne. Potem jakoś idzie. Zdarza mi się też, że się zawieszam w połowie i muszę odłożyć pisanie na dłuższy czas. Cóż, dobrze, że czytelnik nie ma tego typu dylematów, szczególnie, jeśli chodzi o książki tegoż autora. Ich czytanie jest bowiem czystą przyjemnością, a o jakimkolwiek zawieszeniu nie może być mowy.
Małgorzata Pawłowska moderator DKK

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.