Na majowym spotkaniu DKK w Gubinie omawiałyśmy ostatnią część trylogii „Millennium” Stiega Larssona pt.:” Zamek z piasku , który runął”.
Dalsze burzliwe losy Lisbeth Salander , której życie jest bezpośrednio zagrożone oraz walka w jej obronie przyjaciół z Mikaelem Blomkvistem na czele , wprowadza nas w świat wielkiej polityki , ekip rządzących i służb specjalnych współczesnej Szwecji.
Lisbeth ma szansę na uporanie się z własną skomplikowaną przeszłością. Wiele wątków z jej życia wyjaśnia się i nabiera zupełnie innego znaczenia w kontekście nowych faktów, które to w mistrzowski sposób przedstawia nam Larsson. Szkoda tylko ,że aby nasza bohaterka mogła normalnie żyć musiało zginąć tyle osób , których śmierci można by uniknąć, jeżeli tylko pewne tajemnice mogłyby ujrzeć światło dzienne i być wyjaśnione w odpowiednim czasie.
Podsumowując nasze przemyślenia z tej lektury stwierdziłyśmy ,że każda władza to przede wszystkim wielka odpowiedzialność a uczciwość to podstawa godnego jej sprawowania.
Po lekturze trylogii „Millennium” zgodnie doszłyśmy do wniosku ,że to najlepszy thriller polityczny ostatniego czasu ,szkoda tylko ,że Stieg Larsson już nie żyje.

Moderator DKK w Gubinie Ewa Dąbek