„..codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy…”
(E.E. Schmitt – Oskar i pani Róża)


Dnia 27 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Na wstępie pani bibliotekarka poinformowała nas o wydarzeniach związanych z książką tj. obchodach Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci - 2.04 i Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich – 23.04 a także tradycjami z nimi związanymi. Zanim zaczęliśmy omawiać i dzielić się wrażeniami z kolejnej lektury wysłuchaliśmy wiersza P. Stalfelt z Małej książki o śmierci tematycznie związanego z naszym utworem.

Jak już sami dobrze wiecie
Mało co jest pewne w świecie
Uznawane za okrutne
Są dwie prawdy absolutne
Pierwsza:
Nie ma możliwości,
Żeby zmienić coś w przeszłości
Druga:
Myśląc o przyszłości
Chcemy tego czy nie chcemy
Jedną rzecz z pewnością wiemy:
To, że kiedyś też umrzemy
I bez przerwy, moi mili,
Zbliżamy się do tej chwili,
Dojrzewając do odkrycia,
Że śmierć też jest częścią życia

Rozmawialiśmy o śmierci i jej różnych obliczach. Następnie zapoznaliśmy się z krótką biografią E.E..Schmitta i przeszliśmy do omawiania przeczytanego przez nas utworu. Tym razem była to opowieść w listach o chłopcu chorym na białaczkę ,,Oskar i pani Róża''.
Jak zwykle każdy wyraził swoją opinię o książce. Później zadeklarował komu by ją radził przeczytać. Padły różne odpowiedzi, niektórzy poleciliby tę książkę, a inni nie. Większość uznała, że odbiorcą jej powinny być w szczególności osoby, które są chore lub zbliżają się do kresu życia, bądź też ludzie borykający się z tym problemem na co dzień. Niewątpliwie każdy: dorosły i dziecko może po nią sięgnąć gdyż jest bardzo ciekawa, smutna a zarazem pełna humoru. Na pewno okaże się pomocna w sposobie postępowania i prowadzenia rozmów z ludźmi dotkniętymi tak poważnymi chorobami jak nowotwór.
W nawiązaniu do tematu mięliśmy okazję poznać historię i cele Fundacji Mam Marzenie działającej na rzecz dzieci cierpiących na choroby zagrażające ich życiu jak również ustanowionym przez tę fundację Ogólnopolskim Dniu Marzeń obchodzonym 12 września.
Ostatnim punktem naszej wizyty w bibliotece było otrzymanie kolejnej książki do przeczytania tym razem J. Olech „Gdzie diabeł mówi do usług…”
Na zakończenie zostaliśmy poczęstowani słodkościami i rozeszliśmy się do domów.

 

Aleksandra Zaborna uczennica kl. VI SP 8 w Żarach
Małgorzata Pawłowska moderator DKK

1234 

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.