Dnia 25 maja odbyło się przedostatnie przed wakacjami spotkanie naszego klubu. Na początek dowiedzieliśmy się, że maj jest miesiącem, w którym odbywa się wiele imprez związanych z literaturą i książką. Z tej okazji w MBP miały miejsce wydarzenia promujące czytelnictwo i książkę w naszej społeczności :
• 8 maja Dzień Bibliotekarza i Bibliotek
• 8 – 15 maja Tydzień Bibliotek tegoroczne hasło: Biblioteka – słowa, dźwięk i obraz
• 20 – 21 maja Majowe Spotkania Literackie
• 24 – 29 maja Całe Żary Czytają Dzieciom (tydzień głośnego czytania – Babcia i Dziadek, Międzyszkolny Turniej Pięknego Czytania Czyt*AS)
Następnie zostały przeczytane recenzje na temat poprzedniej książki ”Oskar i pani Róża” Te recenzje będą wysłane na konkurs „ Najlepsza recenzja miesiąca”.
Po czym wysłuchaliśmy i poznaliśmy różne wersje legend o mistrzu Twardowskim. Postać ta zajmuje poczytne miejsce w sztuce: literaturze (J.I. Kraszewski „Mistrz Twardowski” – powieść, ,L. Staff” Mistrz Twardowski – wiersz, L. Rydel ”Pan Twardowski” - ballada ), filmie (W. Biegański „Pan Twardowski”), balecie (L. Różycki „Pan Twardowski”) oraz operze (A. N. Wierstowski „Pan Twardowski „) A w różnych zakątkach Polski znajdziemy miejsca nawiązujące do podania np. Skałki Twardowskiego koło Pychowic, figurkę Twardowskiego w jednej z kamienic na Starym Rynku w Bydgoszczy, karczmę „Rzym” w Suchej Beskidzkiej czy też lustro Twardowskiego w Sandomierzu.
Potem przyszła kolej na wiadomości o Joannie Olech pisarce , graficzce, autorce książek dla dzieci i młodzieży, znanej nam dzięki Dynastii Miziołków. Tym razem. omawialiśmy książkę ,,Gdzie diabeł mówi: do usług…"., której głównym bohaterem jest Mikołaj Twardowski uczeń szkoły podstawowej mający przyjemność poznać za sprawa czarodziejskiej księgi dwóch sympatycznych przedstawicieli z przeszłości diabła: Dusiołka i Rokitę. Niesamowite przygody Mikołaja, jego szkolnych kolegów i legendarnych wysłanników nawiązujące do podania o Mistrzu Twardowskim były tematem naszego spotkania.
Rozmawialiśmy o tym czy książka nam się podobała. Wszystkim przypadła do gustu, chociaż nie wszyscy ją przeczytali, ale już sam początek sugerował, że zapowiada się przednia zabawa. A to, za sprawą bohaterów, którzy musieli zgłębić tajniki ziemskiego życia i przystosować się do nowych warunków panujących w XX wieku, aby odzyskać to co stracili i powrócić szczęśliwie, tam skąd przybyli. Należy dodać, że cywilizacja wyprzedzała ich o 300 lat .Nie tylko oni mieli problem z odnalezieniem się w zastanej rzeczywistości. Z różnymi perypetiami musiał poradzić sobie również Mikołaj mający styczność z magią.
Długo rozmawialiśmy o tej książce. Na koniec dyskusji doszliśmy do wniosku, że sami moglibyśmy napisać legendę o żarskim czarcie i jego poczynaniach w naszym mieście, bo przecież i w żarskiej historii możemy odnaleźć motywy związane z jego obecnością.
Otrzymaliśmy następną książkę do przeczytania A. Onichimowskiej „ Najwyższa góra świata” i ustaliliśmy termin kolejnego spotkania, nie zabrakło oczywiście słodkiego poczęstunku, a po nim powrót do domu.

Aleksandra Zaborna uczennica kl. VI SP 8 w Żarach
Małgorzata Pawłowska moderator DKK

 1235 1236

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.