Książka pt. „Oskar i Pani Róża” autora Schmidta Erica-Emmanuela jest napisana w formie listów do Pana Boga. Ma około 125 stron.
Opowiadanie to podobało się nauczycielom oraz moim koleżankom i kolegom. Opowiada o 10 letnim chłopcu - Oskarze, śmiertelnie chorym na raka. Jego rodzice i on nie wierzą w Boga tylko w…św. Mikołaja! Jednak jego wiara powoli wzrasta, gdy Pani Róża namawia go do pisania listów do Boga. Powiedziała, że Oskar w każdym liście może poprosić Boga o jedną rzecz. Oskar w listach zwraca się do Boga jak do kolegi. Pewnego razu Pani Róża powiedziała chłopcu, żeby każdy dzień traktował jak 10 lat. Dzięki temu może on wyobrazić sobie swoje życie jako nastolatek, osoba dorosła i staruszek. Ostatni list w książce napisała Pani Róża, gdyż Oskar już nie żył.
Bardzo podoba mi się ta lektura. Chwilami była smutna, a chwilami wesoła. Polecam ją osobom w każdym wieku, a przede wszystkim dzieciom chorym i ich rodzicom. Jest to jedna z tych książek, które czyta się bardzo szybko, ponieważ nie można się od niej oderwać. Książka mówi o tym, że nasze życie jest cenne i nie można go marnować.

Anna Szymańska kl. V Szkoła Podstawowa nr 8
DKK Żary