„Kto czyta książki, żyje podwójnie”
(Umberto Eco)
24 czerwca odbyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie naszego Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem wyszliśmy poza mury biblioteki i podsumowania działalności dokonaliśmy po sąsiedzku, w kawiarni Agrykola. Oczywiście nie zabrakło głównej bohaterki imprezy – książki . Rozmawialiśmy o utworze Anny Onichimowskiej „Najwyższa góra świata” i zawartych w niej opowiadaniach. Każde z nich, a jest ich 9, traktuje o innym problemie i sytuacji z życia dzieci, młodzieży. Porusza ważne sprawy tyczące się naszej codzienności. Wśród nich znajdziemy między innymi motyw: kompleksu niższości wynikający z braku akceptacji ze strony rówieśników z powodu nadwagi, egoizmu i braku empatii, jak również oswajania z problemem śmierci. Książka, o której mowa ważna i potrzebna jest nie tylko najmłodszym czytelnikom, ale także rodzicom, opiekunom i wychowawcom. Pozwala spojrzeć obiektywnie na problemy nurtujące nasze pociechy w dzieciństwie, jak również daje receptę, w jaki sposób je przezwyciężać, a także skłania do refleksji nad popełnianymi przez nas błędami wychowawczymi. Godna polecenia bez względu na wiek: małym i dużym miłośnikom książki, tym którym, nie jest obcy drugi człowiek i sprawy z nim związane.
Na zakończenie klubowicze otrzymali dyplom za aktywne uczestnictwo w spotkaniach wraz z broszurowym wydaniem „Legendy o żarskim kaczątku” . Nie obyło się bez słodkiego poczęstunku w postaci lodowego deseru a także życzeń udanych, pełnych wrażeń i niezapomnianych wakacji.

M. Pawłowska
moderator DKK