Wakacje w gubińskim DKK rozpoczęłyśmy od omówienia najnowszej książki Dana Browna „Zaginiony symbol”.
Autor w mistrzowski sposób wprowadza nas w świat wolnomularzy, którzy wyrażają swoje idee posługując się różnorodnymi symbolami i tajemniczymi rytuałami. Akcja powieści rozgrywa się w Waszyngtonie, a głównym bohaterem jest , znany nam z „Kodu Leonarda Da Vinci”, prof. Robert Langdon, specjalista od symboliki. Profesor na prośbę swojego przyjaciela Petera Solomona , członka loży masońskiej, przyjeżdża do stolicy USA aby wygłosić prelekcję na Kapitolu. To zaproszenie okazuje się pułapką , Peter Solomon zostaje porwany ,a jego odcięta dłoń z wytatuowanymi symbolami masońskimi ma skłonić Langdona do odnalezienia starożytnego portalu do którego prowadzą zaszyfrowane wskazówki.
Langdon wraz z siostrą Solomona rozpoczynają wyścig z czasem ,mają 24 godziny, stawką bowiem jest życie Petera. Do podziemnych komnat, znajdujących się pod Waszyngtonem, trafiają poprzez odczytanie tajemnych wskazówek ukrytych w magicznych kwadratach , obrazie „Melancholia” Albrechta Durera, rzeźbie Kryptos przy budynku CIA i obelisku ku czci prezydenta Georga Waszyngtona.
Walcząc z czasem i wytatuowanym psychopatą , Malakhem, wyznawcą XX – wiecznego okultysty i satanisty Aleistera Crowleya, Langdon dociera do podziemi Kapitolu jak się okazuje siedziby amerykańskiej masonerii.Tam rozgrywa się trzymająca nas w napięciu scena , która odsłania prawdziwą tożsamość Malakha, jest on synem Petera Solomona ,Zacharym.
Solomon przeżywa szok gdy przekonuje się , że Zachary żyje. Wiele lat wcześniej nie pomógł Zacharemu jak ten odbywał karę za narkotyki w tureckim więzieniu. Nie pomógł gdyż chciał nauczyć syna odpowiedzialności za własne postępowanie.Zachary po przekupieniu strażnika i opuszczeniu więzienia , przechodząc różne metamorfozy osobowości ,przeobraża się w Malakha i postanawia zniszczyć ojca.
Konsekwencją tych zdarzeń jest śmierć Malakha i niedopuszczenie do przedostania się do publicznej wiadomości sekretów wolnomularzy.Kolejny raz zwyciężył Robert Langdon , zobaczymy co wymyśli Dan Brown w następnej powieści.
„Zaginiony symbol” polecamy jako ciekawą lekturę na wakacje.

 


Ewa Dąbek

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.