W maju 2010 roku DKK w Osiecznicy spotkaliśmy się, aby porozmawiać o książce A. Tyszki „Róże w garażu” oraz o książce P. Beręsewicza „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek?”.
Pierwsza książka opowiada o tym jak wakacje w „byle miejscu”, na działce pod lasem, zamieniają się w niezwykły czas, pełen czarnych kotów i tajemnic. Historię opowiadają – szybko i każdy po swojemu – wszyscy bohaterowie, a jest ich sześcioro. Od nastolatki Karoliny, po dwuletniego Karola zwanego Lolem, a ponadto jest Dziobak (przytulanka Lola), Rysiek (fioletowy królik), tygrysy (niewidzialne, liczba bliżej nieokreślona) i Owadek (choć nie wszyscy wierzyli w jego istnienie), a za płotem – koty (czarne, niewiadomo ile ich było, ale sporo) i jeszcze KTOŚ.
Skąd wzięły się cukierki na płocie? A puszki po „Whiskas” za płotem? Kto porwał Lola? Jaką TAJEMNICĘ kryje garaż za płotem? Kto w nim mieszka? Okazuje się, że nawet takie z pozoru nieciekawe miejsce, może być intrygujące i to w cale nie z powodu kosmitów czy mocy nadprzyrodzonych… Okazuje się, że nie trzeba koniecznie wyjechać nad ciepłe morze, żeby przeżyć fajne wakacje.
Dzieciom podobała się ta opowieść o wakacjach, bo wydarzenia były przedstawiane z różnych punktów widzenia. Każde z dzieci miało swoją koncepcję rozwiązania TEJEMNICY garażu i każde z nich dążyło do rozwiązania jej na swój sposób.

Bohaterem drugiej książki jest nastoletni Jacek Karaś, zakochany w nowej uczennicy swojej klasy Kaśce Kwiatek. Mimo starań chłopca, dziewczyna nie zwraca na niego uwagi. Autor w humorystyczny sposób opisuje w kolejnych rozdziałach próby jakie podejmuje Jacek, aby zdobyć zainteresowanie u Kasi.
Czy misternie ułożony plan zakochania Kaśki Kwiatek, inteligentnej dziewczyny z zasadami, powiedzie się? Przeczytajcie koniecznie tę zabawną opowieść, nie tylko o pierwszej szkolnej miłości, bo dzieciom z Osiecznicy bardzo się ona podobała.

Moderator DKK w Osiecznicy
Barbara Przeździęk