DKK dla dzieci w Osiecznicy w czerwcu 2010 roku omawiało dwie książki. Pierwsza to „Śmierdzący ser” C. Pepino, a druga „Piaskowy wilk” A. Lind.
Pierwsza książka pokazuje jak bronić się przed przemocą w szkole. „Guz mówił do koleżków: Chcecie poznać kogoś kto cuchnie jak śmierdzący ser? Hej, śmierdzący serze, daj mi pracę domową, bo chcę ją przepisać. Spojrzałem w złe, zielone oczy Guza…”. Szkolny dzień w niejednej szkole. Wyzwiska, wymuszenia, przemoc. Jak chłopak ma sobie poradzić? Jak zmusić oprawcę, by zostawił go w spokoju? Lęk przed poproszeniem o pomoc, bo może stać się jeszcze gorzej. Wyjściem z sytuacji może być przygotowanie planu przeciwstawienia się przemocy. Krok po kroku wspólnie z rodzicami opracowuje, co robić, gdy taka sytuacja się powtórzy.
Wspólnie z dziećmi postanowiliśmy wczuć się w rolę Aleksa i spróbować przeciwstawić się Guzowi – jak nie być ofiarą.
1. Trzymaj się z daleka od dręczyciela.
2. Ignoruj go.
3. Patrz przed siebie, nie w ziemię.
4. Krzycz, żeby inni słyszeli.
5. Powiedz nauczycielowi.
6. Zawsze pamiętaj – NIE JESTEŚ SAM!
Ustaliliśmy, że w takich sytuacjach, możemy oczekiwać pomocy nie tylko ze strony dorosłych – nauczycieli, rodziców, lecz także ze strony przyjaciół.

Druga książka opowiada o Piaskowym Wilku, który ma błyszczące futerko w kolorze piasku i był na świecie od „zawsze”. Opowiada rzeczy zapierające dech w piersiach i tłumaczy Karusi zagadki otaczającego ją świata. Na przykład, że wszechświat nie ma końca, albo, że siniaki to medale, które dostaje się za odwagę. Albo, że tata dlatego nie może przyjść się wykąpać z Karusią w morzu, bo gazeta, którą czyta, zahipnotyzowała mu oczy. Piaskowy Wilk potrafi przekonać Karusię, że nie musi bać się ciemności ani potworów.
Dzieciom podobała się książka, bo nie spodziewały się, że wilk może być taki pełen fantazji i wszystkowiedzący. Rozśmieszały je jego powiedzonka: „W wierzgającym ciele życia wiele”, „Pycha po sam szkielet”.
Czy na pewno „wszystko jest kosmosem i naprawdę nic się nie kończy”?

 

Moderator DKK w Osiecznicy
Barbara Przeździęk

  

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.