28 kwietnia 2010 roku w Bibliotece Publicznej w Osiecznicy odbyło się spotkanie DKK dla Dorosłych. Rozmawialiśmy o książce M. Kalickiej „Rembrandt, wojna i dziewczyna z kabaretu”. To napisana z humorem powieść o prawdziwej przyjaźni i bezinteresownym poświęceniu.
Warszawa, wrzesień 1939 roku: Irenka Górecka, młoda tancerka z kabaretu, ucieka z bombardowanej stolicy wraz ze swoim sąsiadem i jego szoferem. Witold Kiersznowski urzędnik jednego z ministerstw przewozi bardzo cenny obraz, autoportret Rembrandta, który jest własnością pewnej hrabiny, a z obawy przed Niemcami ma zostać wywieziony do Szwajcarii. Niestety w czasie drogi Kiersznowski i szofer giną, a Irenka zostaje sama z obrazem. W dodatku znajduje małego żydowskiego chłopca, który stracił matkę. Od tej chwili Irence grozi podwójne niebezpieczeństwo związane zarówno z ukrywaniem Rembrandta oraz żydowskiego dziecka.
Jednocześnie autorka snuje wątki opisujące inne postacie. Poznajemy prałata Jana Grolla i jego przyjaciela profesora Leona Rosenblatta. Wraz z profesorem podążamy do cudownego antykwariatu Jakuba Himmelblaua, a później do mieszkania hrabiny Marii Łęskiej. Kraków, cała Polska nie są dobrym miejscem dla profesora i zaprzyjaźnionego z nim antykwariusza. Ludzie zaczynają czuć grozę działań Niemców, choć jeszcze nie do końca rozumieją, że ta wojna jest inna od wcześniejszej, że to co wydarzy się podczas tej wojny, będzie odczłowieczaniem zarówno ofiar jak i agresorów.
Książka bardzo się podobała paniom. A najbardziej wątek o antykwariuszu, którego autorka wzorowała na autentycznej postaci. Powieść Kalickiej pokazuje okrucieństwo wojny, ale nie epatuje nim. Autorka doskonale wpisała w swoich bohaterów emocje, jakie mogli odczuwać w ogarniętym wojną kraju.Polacy Nie znajdziemy tu martyrologii, ale znajdziemy ludzi dobrych, którzy nie wahają się by pomóc drugiemu człowiekowi.
Książka mimo, że opowiada o ciężkich czasach napisana jest bardzo ciepło i dowcipnie. Wydaje się oddawać wojenne realia, ale nie przygnębia. Wręcz daje nadzieję, że nie ma takiej sytuacji, z której przy odrobinie szczęścia i pomocy życzliwych ludzi nie znalazło by się jakiegoś rozwiązania. A wszystko to w sensacyjnej fabule.


Moderator DKK w Osiecznicy
Barbara Przeździęk

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.