Po wakacyjnej przerwie spotkaliśmy się 13. września, aby porozmawiać o Dojczlandzie” Andrzeja Stasiuka, i o jednym z fenomenów przyrody jakim jest drzewo.
Na początku wyjaśniono dlaczego dzień 13 jest uznawany za rzekomo nieszczęśliwy. Odwołując się do historii Europy wykazano, że zła sława 13 ma swe źródło w likwidacji zakonu templariuszy i aresztowaniu wszystkich jego członków 13. października 1307 roku przez Filipa IV Pięknego we Francji. Templariusze byli wówczas potęgą gospodarczą i zagrażali swymi wpływami samemu królowi Francji. W pewnym momencie stał się nawet ich dłużnikiem. Po likwidacji zakonu i ukryciu skarbów, na pytanie króla gdzie się one znajdują, mistrz zakonu dał odpowiedź wyrytą na mieczu: „Tam skarb Twój, gdzie serce twoje”.

Esej Stasiuka okazał się książką wyjątkowo kontrowersyjną. Od skrajnie niskich ocen osób, które jej nie doczytały, do umiarkowanych, lubiących ten gatunek literacki. Negatywne noty dotyczyły sposobu ujęcia tematu; pozytywne skupiły się na wątkach dotyczących topografii i krajoznawstwa. W tym drugim przypadku zwrócono uwagę na następujące miejscowości:
- Ratyzbona - Regensburg, ze wspaniałym gotyckim mostem i dwuwieżową katedrą
- Lorelei – wysoka skała nad Renem owiana legendą o dziewczynie skazującej żeglarzy na śmierć
- Ulm – miejsce urodzenia Alberta Einsteina z najwyższa wieżą kościelną na świecie 162 m.
- Greifswald – miasteczko nad Bałtykiem, w którym urodził się malarz romantyczny G.D. Friedriech i gdzie znajduje się wielki stellarator do syntezy termojądrowej
- Stendal – miasteczko na trasie pochodu wojsk napoleońskich w 1812 roku, od którego wziął pseudonim literacki pisarz Henri Beil.

W drugiej części spotkania dwóch jego uczestników dokonało prezentacji multimedialnej „Drzewo w literaturze muzyce”. Inspiracją do podjęcia tego tematu była książka Henryka Syski „Melodie ojczystych drzew”. Całość tematu podzielono na dwie części: -narracyjną i poetycką, uzupełnione piosenkami, których tematem były drzewa, w wykonaniu Chóru Aleksandrowa. Przesłaniem, które towarzyszyło prezentacji była wypowiedź amatora dendrologa, kompozytora Krzysztofa Pendereckiego na temat istoty twórczości w sztuce. W czasie sympozjum w Glasgow powiedział: „Aby sztuka była twórcza, musi mieć silne korzenie. Popatrzcie na drzewo, ono nas uczy, że sztuka powinna być podwójnie zakorzeniona: w niebie i w ziemi”. Autorzy wystąpienia wybrali 6 następujących gatunków drzew: brzoza, buk, dąb, kalina, klon, wierzba. Jako że, ich zdaniem, akurat te gatunki mają mocne odniesienia w muzyce i literaturze. Prezentacja była okazją nie tylko do przedstawienia niektórych fragmentów tekstów literackich i muzycznych, ale także do przekazania czysto teoretycznych informacji z dziedziny dendrologii, jak: systematyka drzew, jego różne owoce i liście oraz rodzaje pomiarów. W czasie prezentacji przedstawiono wybrane, najbardziej okazałe gatunki drzew w Polsce.
Następne spotkanie wyznaczyliśmy na dzień 11. października a do omówienia wytypowano książkę Hanny Kowalewskiej pt.: „Inna wersja życia”. Dowolnym tematem będzie przedstawienie wrażeń dwojga klubowiczów z pobytu w Grecji i Parku Mużakowskim.

 

Moderator DKK w Świebodzinie
Hanna Serewa

1439 1440 

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.