75317 listopada 2010 r., o godzinie 15.30, w Bibliotece Publicznej Gminy Sulechów, odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawianą pozycją była książka pt.: „Ostatni wykład” – R. Pauscha. W dyskusji uczestniczyło 12 osób.

Zdaniem klubowiczek „Ostatni wykład” to książka, którą każdy z nas powinien przeczytać. Niewątpliwie czytelnik odbiera ją przez pryzmat swojej osoby, własnej sytuacji życiowej.

Jest to książka o dużym ładunku emocjonalnym, wzruszająca (co utrudniało czytanie).
Autor książki, dowiadując się o nadchodzącej śmierci, przyjmuje tę wiadomość z ogromną godnością, nie wycofując się z życia. W sposób wyjątkowy wykorzystuje czas, który mu pozostał. Pisze książkę dla swoich dzieci. Książkę, która jest pamiętnikiem, charakterystyką jego osoby, zbiorem mądrości życiowych. Jedna z nich mówi: „Jeśli pragniesz czegoś bardzo, nigdy się nie poddawaj i nie odrzucaj pomocy ludzi, którzy chcą Ci pomóc”. Nie tworzył bowiem nowych teorii, przytaczał jedynie stare prawdy (prawdy oczywiste). To swoistego rodzaju testament, pozostawiony dzieciom, zbiór wskazówek na życie.

Niewątpliwie „Ostatni wykład” czyta się z ogromnym szacunkiem zarówno do autora jak i do samego dokumentu. Roztacza się bowiem wokół niego aura pełna dobrych emocji.

Monika Frankowska
moderator przy DKK w Sulechowie