,,Przyleciały gile, nawet nie wiem ile,
Przyleciały gile, a tu śniegu tyle,
Cała jarzębina śniegiem oblepiona
-Co będziecie jadły?
-Nie kłopocz się o nas. Znajdziemy pod śniegiem korale jarzębin.
A ty idź do domu, bo się tu przeziębisz.”
Wierszykiem „Gile” Wandy Chotomskiej przywitaliśmy, jeszcze nie kalendarzową, ale już śnieżną zimę. Jej symbolem jest właśnie ten kolorowy ptaszek, z czarną czapeczką i czerwonym brzuszkiem.
Przylatuje do nas z Europy pn.-wsch. i jest zupełnie niepłochliwy. Bohaterką książki „Marlene” Angeliki Kuźniak jest Marlene Dietrich, wybitna aktorka amerykańska pochodzenia niemieckiego,
której właściwe nazwisko brzmi Maria Magdalena von Losch.
Dyskusja wokół jej osoby skupiała się na ambiwalentnej postawie aktorki. Z jednej strony doceniano jej wielką cywilną odwagę i szlachetność w czasie II wojny światowej, a z drugiej wytykano jej cynizm, małostkowość, lekceważenie ludzi, a także próby oszustwa. Krytykując oficjalnie hitleryzm, naraziła się kołom rządowym, przemysłowym, a także części społeczeństwa niemieckiego. Zyskała ogromną sympatię wśród narodów gnębionych przez nazistów. Sama Marlena Dietrich, wyrzekła się państwa niemieckiego przyjmując obywatelstwo amerykańskie. Nigdy natomiast nie wyparła się swego pochodzenia niemieckiego.Była typową gwiazdą filmową z wszystkimi typowymi dla niej cechami, jak kaprysy, egocentryzm i wyjątkowa dbałość o wygląd zewnętrzny. Większości dyskutantom nie podobał się jej stosunek do niektórych konkretnych ludzi świadczący o jej cynicznym podejściu do życia, jak np. niepłacenie rachunków telefonicznych, niewywiązanie się z umowy z fotografem czy też próba wyłudzenia pieniędzy za rzekomo zagubione futro. Mimo tych wszystkich ułomności charakteru Marlena Dietrich zapisała się w pamięci jako wielka artystka, która przeszła na trwałe do historii kinematografii.
W drugiej części spotkania, jeden z klubowiczów wygłosił pogadankę pt:”Tajemnice nocnego nieba”. Inspiracją do tego tematu była książka S. Pagaczewskiego „Wędrówka po niebie gwiaździstym”. Autor pogadanki podzielił swoją wypowiedź na dwie części. W pierwszej, omówił najciekawsze zjawiska występujące na wieczornym niebie zimą, a w drugiej scharakteryzował najciekawsze gwiazdozbiory nieba południowego. Prelegent wymienił trzy warunki niezbędne do oglądania wieczornego nieba: Księżyc w nowiu, przejrzyste i bezchmurne niebo oraz brak sztucznego światła. Charakteryzując gwiazdozbiory wymienił kilka najciekawszych: Orion z Syriuszem, Lew, Kasjopea,Łabędź,Wielka Niedźwiedzica oraz Pegaz. Zachęcał do odszukania na niebie Wielkiej Mgławicy Andromedy oddalonej od nas o dwa miliony lat świetlnych. Jest to najdalszy obiekt na niebie widoczny gołym okiem. Prelegent podał kilka praktycznych wskazówek jak odszukać Gwiazdę Polarną, planetę Wenus czy pomarańczowego Arktura. Na koniec prezentacji multimedialnej pokazano stylizowany gwiazdozbiór Krzyż Południa znajdujący się na flagach następujących państw półkuli południowej: Papua-Nowa Gwinea, Związek Australijski, Nowa Zelandia, Samo Zachodnie i Brazylia.
Następne spotkanie wyznaczyliśmy sobie 17.01.2011r. Niestety, nie możemy jeszcze podać tytułu książki do omawiania. Jako temat dowolny, jeden z klubowiczów zgłosił „Język współczesnych mediów”.

 

Moderator DKK w Świebodzinie
Hanna Serewa

 1444 1445

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.