Członkowie Dkk dla dzieci po raz pierwszy mieli okazję poznać twórczość Ewy Grętkiewicz, a dokładnie książkę „Szczękająca szczęka Saszy”. Historię tytułowego Saszy poznajemy z opowieści Karola (Karol jest dziewczynką, która wolałaby być chłopakiem). Sasza to Białorusin z polskimi korzeniami, który przyjeżdża na rok do rodziny w Polsce i chodzi do polskiej szkoły. Przez opowieść Karola możemy poznać problemy Saszy : trudne początki chłopca w klasie oraz w rodzinie, niechęć i poczucie wyższości kolegów w stosunku do "odmieńca". Książka Ewy Grętkiewicz jest opowieścią o stereotypach krążących w naszym społeczeństwie na temat "ruskich" i o pogłębiającej się przyjaźni między Karolem, a Saszką. Żywa akcja, barwne postacie, czynią z tej książki lekturę, która nie tylko bawi, ale i pobudza do refleksji.

Moderator Dkk
Tomaszewska Katarzyna