Na kolejnym spotkaniu naszego klubu, które odbyło się w październiku bieżącego roku rozmawialiśmy o drugiej już książce Ewy Grętkiewicz. Główni bohaterowie tej historii to Albert, który ma czternaście lat i dwunastoletnia Julka. To są właśnie główne postacie historii „Dostaliśmy po dziecku”. Zostają oni na tydzień opiekunami młodszego rodzeństwa, kilkulatków – Błażeja i Huberta. Rodzice całej czwórki muszą wyjechać na szkolenie. Ciocia, która miała zapanować nad całą gromadką, skręciła kostkę, więc Albert i Julka muszą poradzić sobie sami. Czeka ich prawdziwy egzamin. Hubert i Błażej to dzieci żywiołowe i pomysłowe. Bohaterowie muszą wypracować sobie autorytet u młodszych braci i znaleźć metody na przekonanie ich do zwykłych, rutynowych czynności. Z pomocą przychodzą im przyjaciele – Daria, koleżanka Julki i Dominik, kumpel Alberta. To oni swoimi pomysłami zamieniają nudne zadanie w świetną zabawę. Ewa Grętkiewicz zmusza swoich bohaterów do dorośnięcia. Albert, który prowadzi narrację, przekonuje się, jak trudno czasem być rodzicem i wychowywać dzieci. Uczy się nie tylko samodzielności, ale i odpowiedzialności, radzi sobie z nowymi obowiązkami, troszczy się o braci, a przy tym nie może zapominać o własnych potrzebach i zadaniach. Julka musi sama dbać o czystość: nie nauczy maluchów sprzątania po sobie, jeśli we własnym pokoju będzie miała bałagan. Daria i Dominik zdają za to egzamin z przyjaźni: angażują się w pomoc i podtrzymują na duchu. Klubowicze po przeczytaniu książki stwierdzili, że czasem ciężko być odpowiedzialnym za innych.
Moderator DKK
Tomaszewska Katarzyna