Utworem „Requiem” W.A. Mozarta rozpoczęliśmy nowy rok Dyskusyjnego Klubu Książki w Świebodzinie. Mozartowskie dzieło nawiązywało tytułem do omawianej książki „Requiem dla Europy” Rafała Kempczyńskiego. Stanowi ona wielkie ostrzeżenie przed imigrantami ze Wschodu, którzy wnosząc swoją odmienną tradycję, język i religię mogą w najbliższej przyszłości całkowicie zdominować Zachód. Kilka lat temu francuski pisarz i myśliciel Michel Houellbecque, zestawiając ujemny przyrost naturalny na Zachodzie z wielką rozrodczością ludności muzułmańskiej, alarmował o zbliżającej się islamizacji Europy. Książka wywołała ostrą dyskusję, w której padały rozbieżne oceny i opinie. Jednych uczestników przerażał wulgarny i rynsztokowy język koszarowy, a drudzy twierdzili, że odbierali tę treść dosyć wesoło. Autor roztacza czarną wizję nad białą, cywilizowaną i wykształconą Europą, której szlachetna i pozytywna strona zostaje stopniowo degradowana przez napływający świat zła. Jak napisał kiedyś filozof niemieckiego oświecenia G.F. Lessing: „To co w ludziach jest straszne, melancholijne i irracjonalne działa skuteczniej, i ma większą siłę przebicia niż to co rozmarzone, subtelne i rozumne”. Ze smutkiem stwierdziliśmy, że tę postępującą agonię, Europa zgotowała sobie na własne życzenie. Kilkadziesiąt lat temu bogate państwa Zachodu dały przyzwolenie imigrantom na osiedlanie się u nich w celu wykonywania prac, które rzekomo poniżały godność ludzką. Autor książki twierdzi, że to zjawisko stało się tak masowe, iż nie ma od tego odwrotu.
W drugiej części spotkania jeden z klubowiczów omówił zagadnienie dotyczące języka współczesnych mediów. Inspiracją do tematu były przemyślenia powstałe na przestrzeni kilkunastu miesięcy, a dotyczące coraz trudniejszego języka używanego w prasie, radiu, telewizji i internecie.
Autor pogadanki podzielił swą wypowiedź na dziesięć umownych, następujących zagadnień:
- komputery i świat internetu
- biologia, przyroda, fizyka
- historia
- ekonomia i psychologia
- polityka i prawa obywatelskie
- muzyka, film, malarstwo
- lingwistyka
- sporty i ekstremizm
- obyczaje i inne
Autor omówił około 80 wyrazów i wyrażeń, w większości angielskojęzycznych, które jego zdaniem warto było wyjaśnić w szerszym gronie. W dziale komputerów wymienił m.in.: prompter, medialab czy roaming, w dziale biologii – śryż, cittaslow czy pambasador; w dziale historia: dekapitacja, autodafe czy kromlech; w dziale ekonomia – barter, trader czy postfordyzm; w dziale polityka – ombudsman; w dziale muzyka i film – cover, sequel czy trembita; w dziale lingwistyka – deminutywy, Romandia, diarystyka; w dziale sport – funicular, freestyle czy rafting; w dziale obyczaje – bikejka, ochędożyć czy romanipen, a także bookcrossing.
Pogadanka uzupełniona była prezentacją multimedialną, która miała na celu łatwiejsze zrozumienie wyjaśnianych pojęć.
Na następne spotkanie w dniu 14. lutego wyznaczyliśmy książkę Agnieszki Dorotkiewicz „Dla mnie to samo”.Jako dowolny temat zaproponowano prezentacją multimedialną pt. „Fizyka wokół nas”.

Moderator DKK w Świebodzinie
Hanna Serewa

1446 1447 

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.