Czytając książkę „Dla mnie to samo” cisną się na usta słowa Cycerona „O tempora! O mores!” dotyczące upadku obyczajów. Autorka, przedstawicielka najmłodszego pokolenia, posługuje się swoistymi neologizmami i wulgaryzmami tworząc mało zrozumianą nowomowę. Operuje krótkimi zdaniami, typowymi dla języka komputerów, zamieszczając jednocześnie ambitne tytuły książek wybranych autorów, chcąc jak gdyby nadać jej większą rangę. Uczestnicy dyskusji cały czas zastanawiali się jaki cel autorka chciała osiągnąć i kto miałby być jej adresatem. Książka Agnieszki Drotkiewicz jest typowym przykładem na to, jak łatwo można dzisiaj wydać książkę bez większej wartości artystycznej i użytkowej. Notujemy coraz większy rozdźwięk między ilością wydanych tytułów, a poziomem i stopniem ich percepcji.
Książka jest odbiciem niskiej kultury społeczeństwa, i absolutnie nie jest godna polecenia do przeczytania.
W drugiej części spotkania omówione zostały wybrane problemy z dziedziny fizyki, które nas na co dzień otaczają. Inspiracją do tego zagadnienia jest książka Włodzimierza Zonna „Fizyka na co dzień”. Autor pogadanki skupił się na następujących kwestiach fizycznych:
- Wszechświat i teoria względności
- Astrofizyka
- Akustyka
- Fizykochemia
- Światło i barwy
- Prędkość w przyrodzie
Mówiąc o Wszechświecie, podał 6 liczb nim rządzących oraz wzór na uwolnienie kwarków. Przy astrofizyce wskazał m. in. na drugi punkt Lagrange’a oraz na siłę uderzenia meteoru i jego skutki. Przy fizykochemii skupił się m. in. na konwerterze temperatur czyli przeliczniku skal oraz na wyjaśnieniu fenomenu góry lodowej. Przy akustyce podał wykres decybeli w skali logarytmicznej. Mówiąc o barwach i świetle m. in. wyjaśnił istotę fraktali, barwy zielonej jako neutralnej, tęczy i powidoków. Na koniec tego wystąpienia podał przelicznik sportowy
– z systemu angielskiego na metryczny – wymiarów bramki piłkarskiej, rzutni oraz ciężaru kuli.
Następne nasze spotkanie wyznaczyliśmy sobie na dzień 7. marca 2011r., a do przeczytania wytypowano książkę Grzegorza Musiała „Dziennik z Iowa”. Jako dowolny temat wyznaczono „Nowe centra światowej kultury”.

  Moderator DKK w Świebodzinie
     Hanna Serewa

 1448 1449

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.