Marcowe spotkanie rozpoczęliśmy śpiewem skowronka, który zawsze kojarzy się z nadchodzącą wiosną. Ze względu na swą bioenergetykę i biodynamikę, skowronek jest fenomenem wśród ptaków. Śpiewa przez cały dzień, zaczynając przed wschodem, i kończąc po zachodzie słońca, nie jedząc i nie pijąc. Zastyga przy tym przez kilkanaście minut, 200 metrów nad ziemią, przerywając śpiew tylko na kilka sekund przy zejściu do gniazda. Wszystko to odbywa się przy jednoczesnym wdechu i wydechu.
Omawiana książka Grzegorza Musiała „Dziennik z Iowa” – to próba analizy i zestawienia dwóch różnych systemów społeczno – ekonomicznych Polski i Ameryki. Autor daje przykłady i przytacza fakty ukazując pozytywy i negatywy obu systemów gospodarczych. Nie zajmuje przy tym konkretnego stanowiska, dając możliwość czytelnikowi samodzielnej oceny sytuacji. Czasami bywa ambiwalentny, przytaczając z jednej strony pozytywne cechy danego ustroju, aby za chwilę wykazać jego minusy w celu wywołania wrażenia daleko posuniętego obiektywizmu. Autor z wykształcenia jest lekarzem, i nie zaniedbując praktyki medycznej, stara się jednocześnie dzielić swoimi obserwacjami natury społeczno – ekonomicznej z pobytu na stypendium. Zgodnie z zasadą, że „Każdy nosi w sobie interesującą książkę. Wystarczy tylko wiernie zapisywać życie. Okaże się wtedy, że „ponad życie” trudno wymyślić coś bardziej sensownego i przekonywującego. Zapis życia bije na głowę wszystkie utwory „ocierające się tylko o prawdę”. Pisząc o wolnym rynku jako podstawie ustroju kapitalistycznego, przywołuje zdanie Noama Chomsky’ego, znanego opiniotwórczego intelektualistę amerykańskiego, który powiedział: „Oficjalna doktryna wolnorynkowa istnieje tylko w teoriach akademickich i nie ma odzwierciedlenia w realiach. W rzeczywistości konkurencyjność rynku jest ograniczona przez dominację wielkich korporacji, które są organizacjami o charakterze totalitarnym”. W sumie książka trochę dziwna, z wieloma sprzecznościami, widziana oczami człowieka tzw. wolnego zawodu.
W drugiej części spotkania dwie uczestniczki klubu zapoznały nas z ważnymi wydarzeniami kulturalnymi w okresie prezydencji Polski w UE oraz z nowymi światowymi centrami kultury. Głównymi ikonami kulturalnymi Polski, którym podporządkowana będzie większość wydarzeń, są Karol Szymanowski, Czesław Miłosz i Stanisław Lem. Początek wydarzeniom kulturalnym da wystawienie opery „Król Roger” Karola Szymanowskiego na początku lipca w Warszawie.
Mówiąc o nowych centrach światowej kultury prezenterka podkreśliła dużą ekspansję krajów arabskich i Chin, które dzięki ogromnym środkom finansowym budują nowe centra kultury. Państwa arabskie - Katar, Kuwejt czy Zjednoczone Emiraty Arabskie - przeprowadzają międzynarodowe konkursy architektoniczne, w których biorą udział najwybitniejsi architekci świata, tacy jak: Norman Foster, Frank Gherry czy Zida Hadid. Dzięki petrodolarom powstają w błyskawicznym tempie budowle najczęściej o charakterze futurystycznym, które swym wyglądem mają zadziwić świat. Szejkowie bowiem uważają, że aby przyciągnąć bogatego turystę należy, oprócz wielkich centrów handlowo – finansowych, dać mu możliwość obcowania z wysoką kulturą.
To samo dotyczy miasta Shenzen w Chinach, trzeciej po Szanghaju i Pekinie, narodowej aglomeracji.
Na nasze następne spotkanie w dniu 4. kwietnia wytypowaliśmy książkę Philipa Rotha „Duch wychodzi”, a jako dowolny temat zaproponowano „ Polscy zesłańcy na Sybir”.

Moderator DKK,
Hanna Serewa
Andrzej Grupa

 1450 1451

 

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.