Na marcowym spotkaniu DKK w Gubinie omawiałyśmy książkę „Szczury i wilki”,którą powinni przeczytać wszyscy interesujący się problemami Holocaustu.A już na pewno powieść ta powinna trafić do młodego odbiorcy by przybliżyć tematykę obozów koncentracyjnych , ale także wyjaśnić problem powstawania ,”rodzenia”się ideologii o podłożu faszystowskim.Autor zadaje pytanie : jak do tego doszło ,jak to się mogło stać w XX wieku?.Nasuwa się tutaj smutny wniosek: wojna w byłej Jugosławii,Irak,Afganistan,konflikty etniczne w Afryce i współczesny terroryzm.
Bohater,piętnastoletni Henryk ,postrzegający siebie jako „prawdziwego Polaka”,uważa że za całe zło odpowiedzialni są Żydzi .Ideą przewodnią organizacji neonazistowskiej,do której należy, jest pozbycie się ich z naszego świata.Poglądy Henryka i jego doświadczenia życiowe we współczesnej Polsce autor porównuje do sytuacji w Auschwitz.Nieludzkie zachowania hitlerowców i bardzo sugestywnie i zaskakująco przedstawiony owczarek niemiecki o wiele mówiącym imieniu Mensch/człowiek/skłania nas do refleksji nad naturą ludzką . Pytamy gdzie jest granica między człowiekiem a zwierzęciem i kto z tego porównania wychodzi zwycięsko i godnie.Ciekawe czy dla Henryka jego idolem byłby nadal Adolf Hitler a biblią „Mein Kampf”,gdyby przeżył piekło Auschwitz .
Grzegorz Gortat ,młody pisarz,który Holocaust zna tylko z historii zmusza nas do zastanowienia się czy doświadczenia z drugiej wojny światowej z całym jej bestialstwem rzeczywiście są dla ludzkości nauką i przestrogą na przyszłość? Oby tak było.

Ewa Dąbek

1547 

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.