Philip Roth – autor omawianej książki „Duch wychodzi”, to postać bardzo znana w świecie literackim. Obsypywany licznymi nagrodami, zaszczytami, wielokrotnie typowany do literackiej Nagrody Nobla. Bohater jego książki Nathan Zuckerman to alter ego Philipa Rotha. Wróciwszy z pustelniczego pobytu na wsi do Nowego Jorku, snuje się ulicami miasta jak jego własny duch, dokonując retrospekcji swego życia. Nie może pogodzić się jako 71 – leni człowiek z nieustającym upływem czasu, prowadzącym w konsekwencji do samotności człowieka. A gdy dochodzi do tego jeszcze choroba i cierpienie, pogłębia to pesymizm Nathana, mającego coraz większą świadomość utraty swej witalności. Książka na ogół podobała się dyskutantom, jako wnikliwe studium psychologii starzejącego się człowieka. Tytuł książki „Duch wychodzi”, autor zaczerpnął z 4. sceny I. aktu „Hamleta” W. Szekspira.
W drugiej części spotkania dwaj klubowicze, posługując się prezentacją multimedialną, omówili zagadnienie zsyłania polskich patriotów na Sybir. W pogadance zwrócono uwagę na następujące tematy:
- krótki przegląd chronologii zsyłek,
- środki transportu, którymi wożono zesłańców,
- miejsca, do których zsyłano Polaków,
- prace i zajęcia zesłańców,
- sylwetki Polaków, którzy przyczynili się do rozwoju ekonomicznego i naukowego wschodniej Rosji.
Wśród polskich zesłańców, którzy najbardziej zasłużyli się dla rozwoju wschodnich terenów Rosji, znaleźli się:

Benedykt Dybowski – uczony, przyrodnik, badacz j. Bajkał i odkrywca jego endemicznej flory i fauny,
Jan Czerski – geolog, badacz gór, nazwanych jego imieniem,
Nikołaj Przewalski – uczony, scharakteryzował konia Przewalskiego,
Jan Czekanowski – geolog, badacz i odkrywca gór, nazwanych jego imieniem,
Karol Bohdanowicz – geolog i geograf, badacz m.in. Alaski, odkrywca wielu złóż kopalin,
Bronisław Grąbczewski – geolog i geodeta, badacz wielu pasm górskich Azji Środkowej,
Antoni Ferdynand Ossendowski – przyrodnik, fizyk, zesłaniec polityczny, literat, autor słynnej książki „Przez kraj ludzi, bogów i zwierząt”. W Mongolii spotkał się z ostatnim chanem mongolskim, były
współpracownik Marii Curie – Skłodowskiej w Paryżu, zaciekły antykomunista, stąd przez całe lata powojenne literatura jego była w Polsce zakazana.


W spotkaniu, uczestniczyło 20 osób, w tym 11 mężczyzn. W maju zobaczymy się 09.05., a do dyskusji wytypowano książkę Melanii Mazzucco „Taki piękny dzień”. Jako temat dowolny dwaj klubowicze przedstawią nam działania formacji wojskowej „Afrika Korps” w czasie II wojny światowej.

Moderatorzy DKK
Hanna Serewa,
Andrzej Grupa

1452 1453 

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.