W lutym 2011 r. spotkaliśmy się w DKK dla dzieci w Osiecznicy aby porozmawiać o książce M. Deona „Tomek i nieskończoność”.
To niezwykła i wzruszająca opowieść o chłopcu, który musi zmierzyć się z chorobą, umieraniem i śmiercią. Bohaterowi pomaga jego przewodnik Maurycy- zjawa nie z tego i nie z tamtego świata.
Dziecięca ufność pozwala podejść do wydarzeń ostatecznych jak do czegoś naturalnego, bo nie da się zmienić tego co nieuchronne, o czym zapominają często dorośli.
Ilustracje w książce niesamowicie podkreślają jej tekst zwłaszcza sny – jawy Tomka o pięknej wyspie z danielami, lwem i liliami afrykańskimi. Książka w pięknej formie literackiej dotyka spraw z którymi każdy się kiedyś zetknie. Co dzieje się potem. Czy istnieje nieskończoność? Dzięki prostej, niezwykle sugestywnej fabule, pełnej tajemniczości i niezwykłości, przesalanie książki staje się zrozumiałe dla każdego.

Moderator DKK w Osiecznicy
Barbara Przeździęk