Utworem „Le coucou” (kukułka) rozpoczęliśmy majowe spotkanie DKK „Orator” w Świebodzinie. Autorem dzieła był Louis Daquin - nadworny kompozytor króla Francji Ludwika XIV. Śpiew tego ptaka wybraliśmy nieprzypadkowo, gdyż właśnie zwykle na początku maja słychać pierwszy w danym roku głos kukułki. A ponadto akcja książki Melanii Mazzucco „Taki piękny dzień”, także toczy się na początku maja. Jest to zapis życia w Rzymie dziewięciorga osób, których losy wzajemnie przeplatają się w ciągu jednej doby. Autorka daje nam kalejdoskop osób, reprezentujących różne warstwy społeczne, takich jak: obłudny polityk, agresywny ochroniarz, kobiety samotnie wychowujące dzieci, niepokorna młodzież, niespełniony pisarz o skłonnościach homoseksualnych. Są to ludzie pełni lęków, strachu, bólu, wątpliwości, dylematów i problemów.
Autorka daje wnikliwą charakterystykę postaci na tle stopniowo pogarszającej się sytuacji materialnej społeczeństwa. Dyskutanci w swych wypowiedziach zauważali podobieństwa i paralele z życiem przeciętnego Polaka. Książka na ogół podobała się i budziła zaciekawienie, gdyż w wielu przypadkach temat nie był doprowadzony do końca i trzeba było samemu dać sobie na niego odpowiedź. Poprzez wnikliwą charakterystykę postaci autorka chciała ukazać słabe strony charakteru człowieka, takie jak: powierzchowność ocen, niesprawiedliwość, brak obiektywizmu i cynizm. Książka mimo swej sporej objętości, wzbudziła duże zainteresowanie i ze wszech miar godna jest polecenia.
W drugiej części spotkania dwaj klubowicze – wolontariusze przeprowadzili prezentację multimedialną na temat działań oddziału „Afrika Korps” w Afryce Północnej. Najpierw dokonali charakterystyki osobowości feldmarszałka Erwina Rommla – dowódcy oddziału, którego przedstawili jako wybitnego wodza i stratega, i co warto podkreślić, oficera niezaangażowanego w ideologię nazistowską. Dzięki wybitnym talentom dowódczym szybko awansował do rangi feldmarszałka, uzyskując od aliantów przydomek „Lisa pustyni”. Rommel ukazany został jako prawdziwy dowódca, który zachowywał bezpośredni kontakt z własnymi żołnierzami. Następnie prelegenci omówili krótko historię działań „Afrika Korps” w Afryce, jako formacji wojskowej mającej wspomóc wojska włoskie w walkach w Afryce Północnej. Oprócz opisu walk, przedstawiono nam zwykły powszedni dzień żołnierzy, w którym znalazł się czas na grę w piłkę, golenie i strzyżenie, a także na usuwanie zębów. Prelegenci wspomnieli również o polskich żołnierzach z Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, dowodzonej przez gen. Stanisława Kopańskiego i jej udziale w bitwach o twierdzę Tobruk i pod El – Alamein. Dla pewnej przeciwwagi omówiono pokrótce działania wojsk alianckich, charakteryzując bliżej postać ich dowódcy gen. Montgomery'ego. Prezentacja odbywała się przy żywym zainteresowaniu dyskutantów, którzy wymieniali uwagi i zadawali pytania.
Następne spotkanie wyznaczono na 06.06.2011r., a omawianą książką będzie „Jadąc do Babadag” Andrzeja Stasiuka. Jako temat dowolny zaproponowano prezentację multimedialną, pt. „Geneza muzycznych arcydzieł”.


Moderatorzy DKK
Hanna Serewa,
Andrzej Grupa

1454 1455 

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.