Majowe spotkanie w gubińskim DKK poświęciłyśmy omówieniu książki Johna Updika "Terrorysta", jakże na czasie, biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia związane z Osamą Ben Ladenem. Ahmed Mulloy,18-letni amerykanin z arabskimi korzeniami namawiany jest do udziału w samobójczym zamachu terrorystycznym. Miejscem planowanego wybuchu ma być kanał Lincolna w Nowym Jorku.Ś wiatopogłąd młodego człowieka jest kształtowany przez nauczyciela Koranu,dla którego, walcząc ze światem zachodnim, udowadnia się swoje oddanie Allahowi.W powieści tautor podejmuje próbę wniknięcia do umysłu potencjalnego terrorysty,chce poznać jego motywy i przyczyny takiej a nie innej drogi życiowej. Główny bohater po skończeniu szkoły nie zamierza studiować, do czego namawia go szkolny psycholog, Żyd, który martwi się przyszłością chłopca. Kierowca ciężarówki to zawód wybrany przez Ahmeda przy aprobacie imama. Autor pokazuje sposób w jaki islamskie grupy terrorystyczne mogą pozyskiwać dla swoich celów potencjalnych zamachowców. Kultura zachodu, postrzegana jako hedonistyczna, materialistyczna,"gorsząca"z wielką rolą mediów i z drugiej strony wpajana nastolatkowi wiara w Allaha, przekonanie o jej wyższości nad światem chrześcijańskim, doprowadza do wewnętrznej walki głównego bohatera. Czy Ahmed w końcu nie zdecydował się na dokonanie zamachu, amoże widok ludzi,zwłaszcza dzieci jadących przed nim poruszył w nim sumienie.