11 maja do DKK w Bibliotece Piotrusia Pana tanecznym krokiem, przy dźwiękach skrzypiec, zawędrowała pani Izabella Klebańska, autorka książek dla dzieci. Na spotkaniu pojawiła się grupa przedszkolaków z Miejskiego Przedszkola nr 3 w Zielonej Górze.
Muzyczną opowieść nasz Gość rozpoczął od zaprezentowania swoich książek, takich jak: Muzyczna zgraja, Jak dżdżwonica Akolada o muzyce opowiada, Akolada- 8 stopień wtajemniczenia, Kaprys, żart i inne muzyczne fanaberie" czy Jak tańczono przed wiekami, czyli taniec z figurami. W tajniki muzyki pani Izabella wprowadziła dzieci zapoznając je ze swoimi wierszami. Każdy z nich nawiązywał do jakiegoś muzycznego pojęcia, które od razu było dzieciom tłumaczone w bardzo przystępny sposób.
Uczestnicy z uwagą i zainteresowaniem słuchali historii o dżdżownicy Akoladzie. Z podziwem patrzyły jak gra się na skrzypcach. Razem z wyżłem wyruszyły na muzyczne polowanie, któremu towarzyszyły dźwięki waltorni. Odtańczyły szalony taniec z kobrą, która uwielbiała grę na dudach.
Przedszkolaki zaskoczyły naszego Gościa swoją ogromną wiedzą. Potrafiły bez żadnego problemu odróżnić i nazwać instrumenty muzyczne, pięknie wyśpiewały gamę. Już z pomocą pani Izabelli utrwaliły sobie najważniejsze pojęcia, jak np. klucz wiolinowy, pięciolinia, pauza czy bemol.
Na końcu przyszedł czas na naukę tańców. Zaczynając od oberka, kujawiaka, poloneza, a skończywszy na branle'u dzieci radośnie podrygiwały w rytm muzyki. Kiedy ucichła muzyka przedszkolaki wymieniły się pięknymi ukłonami. W miłym i wesołym nastroju pożegnaliśmy naszego muzycznego Gościa.
Szkoda tylko, ze wszystko co dobre tak szybko się kończy... Na szczęście pozostają nam książki z tekstami i muzyką pani Klebańskiej, do których szczerze zachęcam.

Natalia Kononowicz

849 850 851 852 853