Aparaty, obiektywy, filtry, błyski fleszy – to tylko niektóre rzeczy, które towarzyszą uczestnikom krótkiego kursu fotografii, który został zorganizowany przez Klub Mam.

Warsztaty fotograficzne rozpoczęły się 11 kwietnia, potrwają do końca czerwca. W każdy poniedziałek rodzice, którzy zgłosili chęć udziału w zajęciach spotykają się w Bibliotece, aby poznać tajniki fotografii dziecięcej. Jak się okazało, do robienia pięknych zdjęć nie wystarczy jedynie dobry aparat fotograficzny. Kluczem do sukcesu jest dokładna znajomość możliwości sprzętu, jakim dysponujemy. Odpowiedni balans bieli, właściwe ustawienie przesłony, czułości mogą w znaczny sposób poprawić jakość zdjęć, na których chcemy uwiecznić wszystkie piękne chwile z życia naszych dzieci. Program warsztatów oprócz zajęć teoretyczno – technicznych, które pozwalają poznać potencjał aparatów cyfrowych, obejmuje również sesje fotograficzne, podczas których uczestnicy mogą wcielić w czyn zdobytą wiedzę. Pierwsza sesja miała miejsce w Oddziale dla Dzieci, gdzie rodzice ćwiczyli fotografowanie przy sztucznym oświetleniu. Druga w warunkach oświetlenia naturalnego odbyła się w nowosolskim Parku Krasnala. Nie lada wyzwaniem okazało się fotografowanie dzieci, będących w ciągłym ruchu. Nawet w plenerze uczestnicy mogli liczyć na fachową pomoc trenera kursu, Katarzyny Hajdasz – instruktora fotografii cyfrowej, która na bieżąco udzielała cennych wskazówek oraz komentowała efekty pracy. Słoneczna pogoda, radość dzieci oraz udane zdjęcia spowodowały, że sobotni poranek mogliśmy zaliczyć do bardzo udanych.

Jednym z etapów warsztatów jest nauka obróbki zdjęć w programie Photoshop. Sześciogodzinne praktyczne ćwiczenia umożliwią nabycie umiejętności m.in. korekty efektu czerwonych oczu czy poprawy jakości zdjęć. Uczestnicy zajęć spróbują także samodzielnie wykonać kartkę okolicznościową. Na kolejnych zajęciach, prowadzonych przez Aleksandrę Szewczuk, rodzice będą ćwiczyć zakładanie bloga oraz dowiedzą się czym jest i do czego służy program Picasa.

W czerwcu odbędą się indywidualne sesje fotograficzne z trenerem warsztatów – Katarzyną Hajdasz w profesjonalnym studio fotograficznym. Kurs zakończy się wystawą, podczas której będziemy mogli obejrzeć najlepsze zdjęcia - efekty pracy uczestników.

Poniżej kilka zdjęć z minionych zajęć.