Akcja utworu „Ono” Doroty Terakowskiej zamyka się pomiędzy grudniem 2000r. a wrześniem 2001roku.
Bohaterka, Ewa, ma 19 lat i marzy o tym, by wyrwać się z zapyziałego miasteczka, że swojej rodziny, której właściwie to nawet dobrze nie zna.
Autorka w ciekawy sposób wprowadza czytelnika nie tylko w życie rodziny bohaterki, ale również w epoki, w jakich przyszło żyć jej rodzicom i dziadkom. Przybliża świat, patrząc na otaczającą rzeczywistość oczami dziecka, które dopiero ma przyjść na świat. Okres ciąży bohaterki to czas obserwacji, doświadczeń i poznania świata i rzeczy, obok których ona, podobnie jak i jej matka, przechodziła obojętnie i nie dostrzegając istotnych spraw. Zwraca uwagę na Fakt, że ludzie ze sobą nie rozmawiają, posługują się tylko komunikatami, które są przekazywane w skrótowej: SMS- owej formie i wulgarnym językiem.
„Ono” to książka o nas, o naszych czasach, rzeczywistości spotykanej nie tylko w telewizji i na ulicy, ale i w marketach, domach.
Pozwala spojrzeć na świat z pewnej perspektywy i dostrzec również ten świat, w którym jest miejsce i dla mądrości Sokratesa, zabytków Krakowa i książek. Książkę czyta się łatwo i przyjemnie.

Małgorzata Krumpolc

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.