17 maja 2011 w ramach naszego comiesięcznego spotkania DKK odbyliśmy wędrówkę po działach biblioteki. Celem tego przedsięwzięcia było zapoznania się z prezentowanymi w nich wystawami. Co oglądnęliśmy? Na pierwszym piętrze w holu wystawione są materiały ze zbiorów Czytelni Ogólnej tj. książki, czasopisma mające związek z życiem Jana Pawła II. Wystawa „Błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie” powstała z myślą utrwalenia ważnego wydarzenia - beatyfikacji papieża.
W Wypożyczalni Ogólnej dla dorosłych mięliśmy okazję zapoznać się z dziejami książki żarskiej. Pokazano tu zmiany techniczne, jakie zaszły na przestrzeni wieków pod względem wydawniczym od formy kodeksowej po zapis na CD-romie. Ponadto ekspozycja ta przybliżyła nam sylwetki, a także twórczość pisarzy i poetów lokalnych. Znalazły się na niej m.in. książki (K. Zychli, Z. Kozłowskiego, J. P. Majchrzaka) i tomiki wierszy
(J. Werstlera, J. E. Lorenc-Wilga, A. Kmiecika). Nie pominięto również żarskich wydawców. W tym miejscu warto wymienić choćby: Wydawnictwo Monogram, eMBePe, Wydawnictwo Akapit czy też Wydawnictwo Morpho).
Na parterze w Galerii Kolebka urzekła nas twórczość plastyczna Nadii Romaniuk, uczennicy kl. II SP nr 8 w Żarach. Dziewczynki, która za pomocą wielu technik wyraża to, co czuje i widzi.
Kolejnym punktem naszego spotkania była pogadanka na temat twórczości Marcina Pałasza - autora, którego będziemy gościć na spotkaniu autorskim 24 maja. W tym celu sięgnęliśmy po książki znajdujące się w naszym księgozbiorze. Jednej z nich - „Ptaś
i Miaugosia”, traktującej o ochronie środowiska, poświęciliśmy więcej uwagi. Odwiedziliśmy także stronę pisarza w Internecie, do czego i Was, drodzy czytelnicy, zachęcamy.
Kulminacją spotkania był słodki poczęstunek.

M.P.

 

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.