W czerwcu 2011 r. spotkaliśmy się w DKK dla dzieci w Osiecznicy aby porozmawiać o książce Grzegorza Kasdepke „Bon czy ton? Savoir-vivre dla dzieci”.
To zbiór ponad stu niezwykle zabawnych, krótkich opowiadań o wiecznie kłócących się bliźniakach, Kubie i Bubie, którzy poznają podstawowe pojęcia i zasady savoir-vivre`u. A co to jest savoir-vivre? Mniej więcej to samo co bonton, a co to jest bonton? Wiedza o tym, jak człowiek dobrze wychowany zachowuje się w różnych sytuacjach. A kto to właściwie jest ten dobrze wychowany człowiek? Ktoś, kto nie zachowuje się jak małpa i kogo nie trzeba chować do szafy, gdy przychodzą goście. Czyli każdy, kto przeczyta tę książkę i czegoś się z niej nauczy!
Dużo przydatnych informacji znajdą dzieci na temat zasad savoir-vivre`u w książce G. Kasdepke. Dlaczego nie wypada iść do teatru w sukience z plamkami po soku? Czy czytanie cudzych listów jest kulturalne? Co to takiego butonierka? Dlaczego pocałunek w rękę nazywa się „cmok-nonsens”, a życzenie komuś „smacznego” jest nieeleganckie? Na te, jak i na wiele innych pytań odpowiada w ciekawy i wesoły sposób autor książki. Każda litera alfabetu to kolejny temat do dyskusji z dziećmi i dłuższej rozmowy o dobrym wychowaniu. Polecamy!

Moderator
DKK w Osiecznicy