Powieść Antoniny Kozłowskiej "Kukułka"to historia dwóch kobiet z różnych środowisk społecznych,przed którymi życie stawia jakże trudne wyzwania i wybory natury moralnej.
Marta, kobieta sukcesu,zamożna mężatka ma w życiu wszystko oprócz upragnionego dziecka.Druga bohaterka ,Iwona samotnie wychowuje dwoje dzieci pracując jako woźna w szkole i z trudem wiąże koniec z końcem.
Marta po nieudanych próbach donoszenia ciąży decyduje się na wynajęcie surogatki, czyli kobiety której wszczepiono zarodek jej i jej męża Filipa.Iwona - surogatka ma urodzić im dziecko w zamian za pieniądze.Jest ona tak zwanym "brzuchem da wynajęcia".Zabieg pod względem medycznym przebiega pomyślnie i Iwona zachodzi w ciążę.
Marta dla której pragnienie posiadania dziecka jest najważniejsze koncentruje się tylko na tym i praktycznie nie zauważa ani swojego męża ani przyjaciół oraz zwykłych spraw życiowych.Dla niej dziecko, które urodzi Iwona ma być rozwiązaniem wszystkich jej egzystencjalnych rozterek i wątpliwości.Natomiast Iwona , która zdecydowała się na ten krok ze względów materialnych mimo trudnej sytuacji stara się być dobrą matką dla swoich dzieci , spędza z nimi jak najwięcej czasu i otacza je miłością. Być może to jest decydujące gdy podejmuje decyzję i postanawia zerwać umowę i nie oddawać córeczki ,Kai, Marcie i Filipowi.
Po wielu perypetiach ,włącznie z uprowadzeniem dziecka przez Martę, opuszczeniem męża i wyjazdem z Warszawy obie kobiety dochodzą do porozumienia. Kaja wraca do Iwony ale za zgodą "dwóch mam" Marta będzie miała z nią stały kontakt. Pięknym zakończeniem tej opowieści jest wiadomość ,że Marta zostaje matką zastępczą dla dwóch chłopców z domu dziecka i jej macierzyńska miłość będzie dla nich wszystkich drogowskazem na przyszłość.
W tej książce autorka przedstawia problem bezpłodności , jego złożoność, oraz problem biedy i spraw materialno-społecznych, które mają olbrzymi wpływ na jakość i nasze życiowe wybory. Polecamy "Kukułkę", warto ją przeczytać i na pewno nie zabraknie tematów do dyskusji.
DKK - Ewa Dąbek