1202Sprawozdanie z dyskusji nad książką Katarzyny Michalak „Zmyślona” w dniu 28 września 2011r.
Trudno dyskutować o tej książce, gdyż jest bardzo tragiczna w swej treści. Chociaż pisana prostym językiem o niby normalnym, ale tak zawikłanym życiu rodzinnym. Przeraża w niej brak odpowiedzialności rodziców o prawidłowy rozwój psychiczny swych dzieci. To co przeżywają mały Adaś i jego siostra Anielka, jest ponad ich wytrzymałość psychiczną.
Oddanie ich pod opiekę przybranego brata matki do zacisznej leśniczówki w Zmyślonej, było dla nich ostatecznym ratunkiem przed załamaniem psychicznym. Ojciec- brutal, matka alkoholiczka nie mogą stworzyć atmosfery spokoju i bezpieczeństwa swym dzieciom. W leśniczówce pod opieką spokojnego wujka Patryka i inteligentnej opiekunki Dominiki w cichym domku dzieci mogą się prawidłowo rozwijać. Sprzyja temu przyjazne otoczenie sąsiadów, przyroda oraz zwierzęta domowe, które dzieci bardzo kochają i nadają im wymyślone imiona.
Słownictwo i styl jest prosty i płynny, choć rażą takie wulgaryzmy, jak: „..zrobiło mu się ciasno w spodniach”.
Problemy poruszone w książce nie wywołały jednak ożywionej dyskusji. Dlaczego?!
Bożena Pietrzyk