Kolejną książką omawianą na spotkaniu DKK dnia 04 listopada 2011 r. w GBP Dzietrzychowice była książka Martina Widmark i Heleny Willis: pt. „Tajemnica cyrku” . Dzieci bardzo polubiły książki dotyczące poszukiwań detektywistycznych i rozwiązywania zagadek. Główni bohaterowie biura detektywistycznego: Lasse i Maja chodzą do tej samej klasy i wspólnie prowadzą małe biuro detektywistyczne. Akcja książki rozgrywa się w małym szwedzkim miasteczku Valleby , na arenie cyrku „Splendido” , który właśnie tam przyjechał. Klauni i magicy zabawiają publiczność swoimi sztuczkami , a widzowie są okradani przez nieuchwytnego kieszonkowca. Jednak dziewczynki wykazały się bardzo dobrą wiedzą detektywa i po zniknięciu telefonu komórkowego Lasse wystukuje numer zaginionego telefonu i słyszą wydobywający się sygnał telefonu z plecaka małej małpki.. Dzieci były zdziwione , że to właśnie małpka była tym kieszonkowcem. Polecamy tę książkę ako bardzo mądrą i ciekawą dla wszystkich dzieci.