12 grudnia na spotkaniu DKK dla młodzieży w Świebodzinie doszło do odkrycia skarbu. Motywem przewodnim była książka „Małomówny i rodzina” Małgorzaty Musierowicz. To świetna powieść opowiadająca o perypetiach trojga rodzeństwa, przeprowadzających się do miasteczka Śmietankowo, w którym przeżywają wiele zabawnych zdarzeń.
Na spotkaniu klubowiczki odpowiedziały sobie na pytania: Kim jest Małomówny i jaką rolę odgrywa w rodzinie?, Dlaczego należało obawiać się Peleryniarzy?, Co zrobiły dzieci, gdy nieoczekiwanie odnalazły dziwny list?, Czy znajomość utworów Szekspira przydała się do odczytania zaszyfrowanego listu?, Czy skarb okazał się cennym odkryciem?. „Małomówny i rodzina” to powieść humorystyczna do której autorka wprowadziła elementy sensacyjne: szukanie skarbu, porwanie i ocalenie. Nie brakuje w treści wątku miłosnego, dotyczącego swatania własnej matki z lekarzem. Książkę czyta się szybko, trudno się od niej oderwać, gdyż nie jest nudna. Treść zachęca do czytania, aby jak najszybciej dowiedzieć się o zakończeniu tej niesamowitej historii trojga rodzeństwa. Dodatkowym atutem są zabawne dialogi, które rozśmieszają i powodują, że czytanie książki staje się przyjemne. Podczas spotkania klubowiczki odczytały najlepsze cytaty z narracji w powieści. Za najlepszy uznały m.in.: „…Radio, które do tej pory mamrotało niewyraźnie na temat buraków, zaczęło nagle wyśpiewywać po angielsku…”. Potem rozwiązywały test, w którym odpowiadały na 10 pytań. Zestaw pytań dotyczył znajomości nazwisk i imion bohaterów. Test okazał się dla klubowiczek łatwą zagadką i nie sprawił im trudności przy rozwiązywaniu. Na zakończenie spotkania wykonały ekspozycję z wcześniej przygotowanych materiałów. Na tablicy zamieściły wizerunek i biografię Małgorzaty Musierowicz, ilustrację okładki książki „Małomówny i rodzina” oraz wybrane najlepsze fragmenty z powieści. Książki autorstwa Małgorzaty Musierowicz są popularne nie tylko wśród dzieci i młodzieży ale również i dorosłych.
Następne spotkanie odbędzie się 9. stycznia 2012 roku a tematem dyskusji będzie książka „Lena w chmurach” Romka Pawlaka.

prowadząca
Ewa Kubik

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.