Hmos Oz, współczesny pisarz izraelski w „Poznać kobietę” ukazuje życie rodziny ze szczególnym uwzględnieniem postaci głównego bohatera, Joela Rawida, agenta izraelskich służb specjalnych.
Informacja o tragicznej śmierci żony Iwriji zastaje go w helsinkach, skąd wraca do domu, nie kończąc swego zadania.
Przeprowadza się z Jerozolimy do Tel Awiwu, gdzie zamieszkuje z szesnastoletnią córką Netą, matką Lizą i teściową Awigail.
Po rezygnacji a pracy chce odpocząć, oddaje się pracom domowym, sadzi i pielęgnuje rośliny, przeprowadza drobne naprawy.
Dwudziestoletni okres pracy szpiega wyrobił w bohaterze pewne nawyki, których trudno mu się wyzbyć, nadal jest podejrzliwy, waży słowa odpowiedzi nawet na proste i banalne pytania. Rozważa swoją przeszłość, myślami powraca do niektórych wydarzeń, wspomina je nawet kilkakrotnie. Dopiero teraz uświadamia sobie, że nie znał swojej żony, nie rozumiał jej. Jego umysł bywa często zaprzątnięty tajemnicami życia, świata, pyta o sens ludzkiego istnienia.
Bogata psychika bohatera i rozważania nie tylko wskazują na jego wewnętrzne przeobrażenia, ale skłaniają czytelnika do przemyśleń i zatrzymania się w biegu przed siebie. Treść książki nie jest uzasadnieniem tytułu. Joel Rowid był otoczony kobietami, ale czy je poznał?
Są one nie tylko w centrum, ale jakby w tle, zarówno te z którymi się spotyka, jak i te, o których tylko myśli np. żona.
Nie jest to łatwa lektura, ale skłania do refleksji i każe czytelnikowi zatrzymać się w tym ciągłym biegu i zastanowić się nad sobą i swoim miejscem w świecie, nad życiem, jego przebiegiem i celem.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.