Stosunkowo łagodny styczeń spowodował pewne ożywienie w przyrodzie przejawiające się m. in. większą aktywnością niektórych ptaków, np. żurawi. Z tym większą uwagą obejrzeliśmy fragment filmu ukazujący ich klangor, czyli śpiew połączony z tańcem na łące. Piosenkę „Żurawie” o tych majestatycznie pięknych ptakach zaśpiewał nam ciepłym barytonem Muslim Magomajew.
„Wroniec” Jacka Dukaja jest groteskową opowieścią o polskim stanie wojennym widzianym oczami siedmioletniego chłopca. W książce pełno jest magii, symboliki, nowomowy, groteski i fantasy. Odnosi się wrażenie, że Autor wyraźnie skłania się ku stylowi i poziomowi pisania, aby schlebiać gustom młodych czytelników. Jest to jakby surrealistyczne ukazanie sytuacji społeczno-politycznej Polski na początku lat 80. XX wieku przez chłopca, który ze względu na swój młody wiek, niewiele z tego wszystkiego rozumie. Dlatego wszystkie te wydarzenia odbiera w kategoriach absurdu i ironii. Trudno tu polemizować z Autorem w ocenie tych wydarzeń, nawet z perspektywy tych 30 lat. Zwłaszcza teraz, kiedy wg sondaży opinii publicznej, ocena zasadności wprowadzenia stanu wojennego w Polsce jest bardzo niejednoznaczna.
W drugiej części spotkania dwaj jego uczestnicy przedstawili nam losy swoich rodzin na Kresach – w ich południowej i północnej części. Refleksje o odysei rodów poparto krótkimi filmami i pamiątkowymi zdjęciami. Podkreślano tragizm życia tych ludzi, prześladowania oraz tęsknotę za bliskimi. Opowieści te spowodowały ożywioną dyskusję, gdyż prawie każdy z obecnych na spotkaniu miał podobną sytuację w swojej rodzinie.
Następne spotkanie wyznaczono na 12. marca, a jako książkę do dyskusji wytypowano „Dotknięcie pustki” Joe’a Simpsona. Tematem dowolnym będą
„Moje czytelnicze propozycje”.

Moderatorzy DKK:
Hanna Serewa,
Andrzej Grupa

1468 1469 

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.