- Gdzie mieszka książka? – zapytała pani dzieci w przedszkolu.
- W aptece! – chórem odpowiedziały maluchy.
Trzeba więc było tę oczywistą pomyłkę sprostować i nie było innego wyjścia, jak tylko zaprosić dzieci do biblioteki, aby im udowodnić, że wspaniałe książki o rycerzach, księżniczkach, kwiatach, dinozaurach i baletnicach nie mieszkają w aptece, ale w bibliotece! Leżą tutaj na półkach i czekają na swoich małych czytelników. Opowiadają o wspaniałych przygodach, o których można śnić nocą, albo leżakując w przedszkolu, tak jak mały Tomek ze zbioru Opowiadań dla przedszkolaków Renaty Piątkowskiej.
Zniecierpliwione maluchy wzięły więc swoje panie opiekunki za ręce i w piękne, słoneczne, ciepłe, choć zimowe przedpołudnie do biblioteki w Raculi zawitała grupa 4-latków z Oddziału Przedszkolnego w Raculi.
Dzieci usłyszały opowiadanie pt. „Czarny lew” o odbywającej się w wyobraźni małego Tomka podróży do ZOO. Towarzyszył mu tytułowy czarny lew – jedyny taki lew na świecie – tajemniczy, czarodziejski i całkiem niezwykły, który pomagał spotykanym w ZOO swoim przyjaciołom: wymyślił sposób, w jaki ochłodzić się może biały niedźwiedź polarny, podarował wrotki zbyt wolnemu żółwiowi, podrzucił smutnym małpkom całą kiść bananów i „ubrał” zebrę w czarno-białą kratkę, ponieważ paski już jej się znudziły.
Dzieci zafascynowane magicznym czarnym lwem pięknie pokolorowały lwy, zebry, małpki i żółwie. Obejrzały książeczki, zwiedziły bibliotekę, obiecały, że przyjdą z rodzicami wypożyczyć bajki i już chyba nigdy nie powiedzą, że książki mieszkają w aptece! Na do widzenia dostały słodkie lizaki.
Weronika Radczyc