186Nasza grupa czytelniczek już od roku uczestniczy w spotkaniach DKK. Tematem naszego ostatniego spotkania była książka Ewy Nowak pt. „Środek kapusty „.Książki tej autorki są nam znane ,lubimy i polecamy takie tytuły jak : Rezerwat niebieskich ptaków ,Wszystko ,tylko nie mięta. Bohaterką naszej lektury jest siedmioletnia Julka, mieszka z rodzicami i starszym bratem Filipem ,który nazywa ją „środkiem kapusty”. Autorka opisuje wydarzenia i świat otaczający Julkę właśnie z perspektywy dziecka . Przedstawia sposób myślenia dzieci, czasami w sposób wręcz dosłowny. Bo – na przykład –jeśli jedną z zasad dobrego wychowania jest ,by nigdy nie odzywać się niepytaną ,to jak można powiedzieć sąsiadce ; ‘’Dzień dobry” ,zanim ona zdąży to zrobić? Takie błahe problemy dla dorosłego człowieka dręczą Julkę ale nam mówią wiele o sposobie myślenia dzieci .
Książka zabawna i pouczająca. Uczy nas ,że należy rozmawiać z dziećmi na więcej tematów niż nam dorosłym się wydaje.
Polecamy, do wspólnego czytania z rodzicami .