Dyskusyjny Klub Książki 2007 - 2012

Dyskusyjne Kluby Książki to spotkania osób połączonych pasją wspólnej o książkach rozmowy. Od kwietnia 2007 roku w Filii nr 1 przy ulicy Ptasiej spotykają się osoby chętne do dyskusji o wybranej książce, o zagadnieniach zawartych w literaturze. To fascynująca , niełatwa wiedza. Cyprian Kamil Norwid ujął to tak: ,,Ktoś powie, że czytać każdy umie, zaprawdę mało kto czytać potrafi.” I tego „czytania” pod czujnym okiem pań z biblioteki - p. Małgosi Świrgał, p. Małgosi Domagała a teraz p. Magdy Telegi- uczymy się wspólnie, ponieważ różnorodne pod względem zawodów, wieku, losów są osoby dyskutujące.
W ciągu tych 5 lat omówiliśmy około pięćdziesięciu pozycji książkowych o różnorodnych tematach dotyczących człowieczych losów, heroizmu człowieka, tak w jego wzlotach, czynach odważnych, jak i w niegodziwości i upadkach. Dobór książek jest różnorodny. Jedną z omawianych pozycji była książka Per Olova Enquista „Opowieść o Blanche i Marie”. Książka porusza problem ściśle naukowych poszukiwań wielkiej naszej noblistki Marii Skłodowskiej -Curie, ale także wątek dotykający sfery uczuć i dramatów z tym związanych tej niezwykłej, pierwszej kobiety na świecie, która otrzymała nagrodę Nobla w dwóch naukowych dziedzinach.
Książka noblistki Doris Lessing pt. „Piąte dziecko” to problem miłości macierzyńskiej, chorobliwej, krzywdzącej nadopiekuńczości, nawet toksyczności. Temat miłości rodzicielskich przewijał się także w innych czytanych tu książkach, Marty Fox - ,,Święta Rito od rzeczy niemożliwych”, Krystyny Kofty „Fausta” czy Doroty Terakowskiej „Poczwarka”.
Poruszające były też tematy związane z problemami drugiej wojny światowej. Przedmiotem dyskusji była ogromnie ciekawa książka niemieckiego profesora prawa i powieściopisarza Bernharda Schlinka pt. „Lektor” (powieść sfilmowana -5 nominacji do Oscara). Jest to historia z wątkiem miłosnym, oparta o rozliczanie przeszłości, osądzanie... Wiele ciekawych pytań sugeruje autor czytelnikowi, jedne z nich dotyczą problemu zrozumienia i potępienia. Czy możliwe jest zrozumieć człowieka i potępić z odpowiednią surowością? Podobne rozważania towarzyszyły dyskusji nad książką Martina Pollacka „Śmierć w bunkrze- opowieść o moim ojcu”.

Książka Paulo Coelho ,,Jedenaście minut” to pięknie opowiedziana historia życia prostytutki. To książka o marzeniach od dziecka, o granicach wytrzymałości człowieka, o nieznajomości do końca siebie, o pięknie seksualności , o mężczyznach widzianych oczami prostytutki , o miłości jako warunku istnienia a także o filozofii bólu : ,,Zrozumiałam w jakim celu mężczyzna płaci za towarzystwo kobiety: chce być szczęśliwy. Nie płaci przecież tysiąca franków szwajcarskich tylko po to żeby mieć orgazm…”

Tematów dotyczących poznawania innych kultur dotykaliśmy w takich książkach jak „Jedz módl się, kochaj” Elizabeth Gilbert - książki pogodnej, w której optymizm miesza się ze smutkiem, która jest świadectwem, że silna wola, a także pomoc i wsparcie najbliższych są w stanie wyciągnąć każdego z nawet najgłębszego psychicznego „dołka”.
Albo "Trzy filiżanki herbaty" Grega Mortensona i Davida O. Relina opisująca przygodę himalaisty Grega Mortensona- Amerykanina, który w roku 1993 zawędrował do bardzo biednej pakistańskiej wioski Korphe w nieprzystępnych górach Karakorum.
To tylko bardzo niewielki przekrój tematów jakie poruszane były w poważnych dyskusjach przez te 5 lat, budząc refleksyjność nad dramatycznością ludzkich uwikłań, prowadząc do pytań o sens miłości, macierzyństwa, cierpienia, wiary w Boga - o sens życia i śmierci.



Dyskusyjny Klub Książki stwarza możliwość i klimat do dyskusji nad problemami zawartymi w wybranych pozycjach literackich. Wymiana myśli w gronie różnych osobowości potęguje doznania, otwiera na nowe interpretacje, przywołuje zadumę, prowokuje do pytań stawianych sobie i wszelkim przejawom ludzkiej myśli. Jednym z niemniej ważnych atrybutów tych spotkań jest stworzenie atmosfery serdeczności między uczestnikami. Odpoczynek w przyjaznym gronie.

 

6.03.2012 Halina Maszner
     
 907 908 909

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.