Bohaterką utworu pt. „ Czarownica z Portobello” jest charyzmatyczna Szirin Kholil zwana Ateną, wokół której skupia się cała fabuła utworu. Atenę poznajemy na podstawie wypowiedzi jej bliskich, wśród których są : 44 letni dziennikarz, 32 letnia aktorka teatralna; ” Atena miała świadomość własnej charyzmy i zadawała ból wszystkim, którzy ją kochali. Ze mną włącznie” ;Edda, 32 letnia lekarka, 64 letni numerolog Lella Zaniab, 57 letnia gospodyni domowa, matka bohaterki, która prosi: „ proszę nie nazywać jej Ateną. Ma na imię Szirin; były mąż Ateny, 32 letni architekt, Pavel Podbielski, 57 letni właściciel mieszkania, Beduin, szwaczka i inne. Zróżnicowanie pod względem wieku i profesji jest spore.
Bohaterka urodziła się w cygańskiej rodzinie, a kiedy została porzucona przez biologiczną matkę, trafiła pod opiekę przybranych rodziców.
Początkowo mieszka w Bejrucie, a później w Wielkiej Brytanii. Jej rodzice bardzo się starają, by wychować córkę na dobrą chrześcijankę ale to się im nie udaje. Już od dzieciństwa bohaterka ma kontakty z duchami, doznaje objawień, a nawet przepowiada przeszłość. Wciąż poszukuje sensu życia, nie sprawdza się w roli żony. Kiedy po rozwodzie nie może przystąpić do komunii, czuje się zdradzona, a po latach zakłada wiosną sektę.
Problemów i zagadnień poruszanych w utworze jest wiele. Autor próbuje przybliżyć czytelnikowi nie tylko nowe pogaństwo, kult Bogini matki, ale zajmuje się psychoanalityką, feminizmem, a samo chrześcijaństwo jest tu bardzo spłycone, nadetnie przypomina tej religii. Trudno wskazać cel, jaki przyświecał autorowi. Który tak podchodzi do problemów nurtujących współczesnego człowieka.
W porównaniu z wcześniejszymi utworami tego autora „Czarownica z Portobello” trudno zaliczyć do najlepszych. Wielość zagadnień, świat często przerysowany, wybory bohaterki-wszystko to nie ułatwia czytania, nie „wciąga” czytelnika, który chwilami odczuwa zmęczenie i spogląda czy daleko jeszcze do końca.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.