W kwietniu 2012 r. spotkaliśmy się w klubie DKK dla dzieci w Osiecznicy, aby porozmawiać o książce Zuzanny Orlińskiej „Matka Polka”.

Tytuł – „Matka Polka” - jest nieprzypadkowy. W każdej z opisanych przygód matka Polka odgrywa bardzo ważną rolę, jednak każda z nich jest ściśle powiązana z przygodami (czy raczej tarapatami), jakie są udziałem jej syna, Polka. Polkowi takiej matki można pozazdrościć. Uratuje go, gdy zostanie wciągnięty (dosłownie) przez grę. Jeśli pomocy będą potrzebowały potwory, też zrobi co trzeba. Jeśli jej jedyny syn zapragnie mieć pirackie urodziny - to będzie je miał, jeśli trzeba będzie poskromić nosorożca - nie ma problemu! Telestrzygi reklamowe również nie mają z nią najmniejszych szans. Z pomocą syna potrafi pokonać nawet własne lęki. Po prostu - matka idealna - kocha, rozumie, potrafi bawić się z dzieckiem, a jej wyobraźnia jest niesamowita.

Dzieciom najbardziej podobała się opowieść o urodzinach Polka, które zorganizowała jego mama, zapraszając na nie całą klasę. Dzieci walczyły z piratami na statku: pączkami, babeczkami, ptysiami. Pistolety były nabite brukselką i groszkiem. Walczono też ogórkami, pomidorami, kapustą i kalafiorami. Była pyszna zabawa.

Autorka na końcu pisze – ojciec Polka to też nie jest taki sobie zwykły ojciec. Ale to już temat na zupełnie inną opowieść – czekamy zatem na nią z wielką niecierpliwością.

Moderator DKK w Osiecznicy
Barbara Przeździęk