W kwietniu 2012 r. spotkaliśmy się w DKK dla dorosłych w Osiecznicy aby porozmawiać o książce Jodi Picoult „Linia życia”.

Czy można kochać dziecko, nie radząc sobie z byciem matką?
Garść wspomnień – tylko to pozostało Paige po matce, która opuściła ją w wieku pięciu lat. Dorosła Paige wyprowadza się z rodzinnego Chicago, pozostawiając tam samotnego ojca. Marzy o szkole plastycznej, wychodzi za ambitnego lekarza – i wkrótce sama zostaje matką. Przytłoczona domowymi obowiązkami, Paige nie może zapomnieć o tym, że wychowała się w niepełnej rodzinie; ten żal, w połączeniu z prześladującymi ją dawnymi grzechami, odbiera jej poczucie wartości, każąc wątpić we własną zdolność do poświęcenia się dziecku.
Klubowiczki najbardziej poruszył i skłonił do przemyśleń wątek dotyczący macierzyństwa. Na co dzień otaczają nas zachwyty nad tym, jak to wspaniale jest mieć dzieci, jakie to cudowne doświadczenie. Picoult w „Linii życia” pokazuje nam przysłowiową drugą stronę medalu. Paige nie jest idealną matką, często nie potrafi sobie poradzić z dzieckiem i nie wytrzymuje psychicznie presji otoczenia. Jej oczami poznajemy prawdziwy trud wychowania dziecka, a nawet dotykamy problemu depresji poporodowej. Okazuje się, że z macierzyństwem nie zawsze jest tak łatwo i pięknie jak się wydaje.
Książkę polecamy ze względu na poruszony temat i na dwutorową narrację prowadzoną na przemian przez Paige i Nicholasa. Dzięki niej, czytelnik może poznać tę samą historię z perspektywy obojga bohaterów, zrozumieć pobudki, jakimi się kierowali i docenić psychologiczny aspekt powieści.

Moderator DKK w Osiecznicy
Barbara Przeździęk

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.