W ramach działalności Dyskusyjnego Klubu Książki, Do Biblioteki w Żaganiu zawitał w dniu 8 maja 2012 r. pełen ciepła, pogody ducha, humoru, pisarz Marcin Pałasz.
Od samego początku wzbudził sympatię wśród dzieci i ich opiekunów. Spod ręki pisarza wyszło wiele zabawnych powieści, których bohaterowie doświadczają masę zabawnych przygód. Jak sam autor twierdzi pomysły na tematy książek podsuwa mu obserwacja środowiska. Między innymi takim przykładem jest książka Historia Złotego Promyczka. Pisarz będąc w sklepie usłyszał płacz dziecka, dzień był pochmurny, w pewnym momencie rozeszły się chmury, na niebie pojawiło się słońce kierując swoje promienie bezpośrednio na dziecko, które uśmiechnęło się i zaczęło zabawę z promyczkiem.
Autor bardzo dużo mówił o swoim życiu prywatnym, zainteresowaniach. Wszystkie informacje przekazywał z dużym poczuciem humoru. Gość pokazał, że w każdej dorosłej osobie znajduje się dusza dziecka ale nie każdy chętnie do tego się przyznaje. Podczas spotkania pisarz zachęcał do czytania książek, bo poprzez słowo pisane kształtuje się nasza wrażliwość i wyobraźnia.
Wspólnie spędzony czas na długo pozostanie w pamięci dzieci, opiekunów jak i bibliotekarzy. Natomiast książka po którą dzieci sięgają i będą sięgać, zawsze będzie im przypominać skromnego ale pełnego optymizmu i pogody ducha pisarza.