Autobiograficzna książka Revy Mann to szczera relacja z życia bohaterki ,pochodzącej z żydowskiej rodziny.Dziadek-naczelny rabin Izraela , ojciec - rabin z Londynu i ona zbuntowana nastolatka , która zrywa z wartościami i tradycjami rodzinnymi.Poszukując swojej drogi życiowej odnajduje ją w środowisku młodzieży angielskiej, gdzie na porządku dziennym są narkotyki i seksualna swoboda.Po latach takiego życia Reva postanawia wrócić do wiary żydowskiej. Wyjeżdza do Izraela, wstępuje do szkoły dla dziewcząt w Jerozolimie,wychodzi za mąż za chasyda a więc ortodoksyjnego żyda i rodzi dzieci.Książka ta ukazuje nam świat skrajnie ortodoksyjnej społeczności żydowskiej , ich zwyczaje , rytuały jak choćby rolę swatki w aranżowaniu małżeństw, rolę rabinów w codziennym życiu prostych ludzi , pokazuje normy zachowań w sferze erotyki i pożycia małżeńskiego . Jej ciągła wewnętrzna "szarpanina" , skomplikowane relacje z rodzicami , zwłaszcza z matką , ale także niezrozumiałe ,przynajmniej dla nas i chyba dla niej ,obrzędy i zwyczaje doprowadzają do jej rozwodu z bardzo ortodoksyjnym mężem.Reva zawieszona między jakże różnymi światami dalej poszukuje swojej drogi.Lektura ta wzbudziła wśród nas wiele kontrowersji czego dowodem była bardzo burzliwa dyskusja o religii , nie tylko zresztą żydowskiej.Analizując ten tak zamknięty dla nas świat ortodoksów doszłyśmy do konkluzji ,że w każdej religii skrajności są niekoniecznie dobre a już na pewno nie są dla większości zrozumiałe.Niektórym z nas książka się podobała, niektórym nie , ale zgodnie doszłyśmy do wniosku ,że warto ją przeczytać choćby po to by poznać inną kulturę.
Ewa Dąbek