14 czerwca po raz trzeci w naszej bibliotece mieliśmy zaszczyt gościć pana Helmuta Schuttke, przedwojennego mieszkańca Jasienia. Tym razem spotkanie odbyło się w ramach cyklu, który Biblioteka wraz ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Jasienia – Jasieniaki, organizuje od kwietnia tego roku. Na spotkanie przyszła sporo grupa osób zainteresowanych historią naszego miasteczka. Przeważały dzieci ze szkoły podstawowej, było także kilkoro dorosłych. Postanowiłyśmy również zaprosić grupę dzieci z DKK, aby mogły poznać mało dla nich znaną historię naszego miasta i jej ówczesnych mieszkańców. Nasz gość żywo interesuje się życiem i rozwojem Jasienia, lubi przechadzać się po mieście i okolicy, posiada dużo wspomnień i chętnie się nimi dzieli. Tak było również na tym spotkaniu. Pan Helmut Schuttke opowiadał o historii Jasienia, o tym co się zmieniło od czasów, gdy mieszkał tu jako dziecko i młody chłopak. Chętnie odpowiadał na pytania, na jedno z nich o to co najmilej wspomina z tamtych czasów, powiedział że szkołę i zabawy z rówieśnikami. Była to ciekawa lekcja historii dla młodszych i starszych mieszkańców Jasienia, którzy przyszli by posłuchać jak żyło się w naszym mieście ponad 60 lat temu.
Irena Ludwig
moderator DKK W Jasieniu