1343Powieść Katherine Neville "Ósemka", zapowiedziana na okładce jako feministyczna odpowiedź na „Poszukiwaczy zaginionej arki”, jej krótka zachęcająca recenzja na ostatniej stronie okładki rozczarowuje. To obszerne dzieło, liczy sobie prawie 650 stron. Wiele w nim się dzieje. Akcja toczy się na dwóch płaszczyznach czasowych w okresie Komuny Paryskiej, wojen napoleońskich i w latach siedemdziesiątych. Aspekt historyczny powieści daje możliwość dla czytającego przypomnienia historii Europy i wielu znamienitych uczonych okresu Oświecenia takich jak: Newton, Pascal, Wolter, Rousseau.
Akcja powieści toczy się wokół rozgrywek szachowych z czasów Karola Wielkiego. Komplet ten miał magiczną moc, przez tysiąc lat przechowywany w klasztorze Montglane, zostaje wydobyty i rozproszony. Po prawie dwustu latach bohaterowie starali się go skompletować, przeżywając przy tym wiele przygód i zagrożeń. Przede wszystkim chcieli znaleźć idealny sposób na zwycięstwo w rozgrywkach szachowych, związanych z magiczną liczbą osiem, ponieważ na niej oparty jest ruch wszechświata. Tematyka powieści jest interesująca, można ją było zawrzeć na 350 stronach wówczas akcja byłaby bardziej dynamiczna. Rozwlekłe opisy utrudniają uporządkowanie w pamięci akcji. Treść historyczna powieści jest spójna, natomiast współczesna udziwniona za sprawą osób przewijających się w treści.
Książkę można polecić intelektualistom lub osobom o stażu czytelniczym.


Babimost, 21.06.2012 r.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.