Dyskusyjny Klub Książki w Starym Strączu rozpoczyna drugi rok działalności. 19 stycznia odbyło się pierwsze w tym roku, a jedenaste już od początku istnienia Klubu, spotkanie. Tematem dyskusji była literatura Danielle Steel. Każdy z klubowiczów przeczytał inną powieść autorki a na spotkaniu staraliśmy się rozszyfrować fenomen popularności pani Steel. Autorka napisała ponad 80 powieści, wydanych w 47 krajach w nakładzie ponad pół miliarda egzemplarzy, ponad 20 z nich zostało zekranizowanych. Wspólnym mianownikiem jej twórczości jest przystępny język i tematyka poruszająca codzienne problemy. Chociaż w naszym gronie nie ma zagorzałych fanek twórczości Daniele Steel, to doceniamy autentyczność jej powieści i sądzimy, że mogą one trafić w gusta czytelników w różnym wieku.
Natomiast 26 stycznia klubowicze mieli okazję wybrać się na uroczystą inaugurację działalności Dyskusyjnych Klubów Książki w 2012 roku, do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej imienia C. Norwida w Zielonej Górze. Po spotkaniu organizacyjnym moderator grupy oraz 7 członków klubu DKK w Starym Stączu uczestniczyło w wernisażu grafiki pani Arety Fedak. Plastyczka przedstawiła wystawę serii swych linorytów. Podziwialiśmy prace autorki, mogliśmy także porozmawiać z nią o jej inspiracjach oraz prezentowanej technice. Po spotkaniu z artystką klubowicze zostali zaproszeni na spektakl, który odbył się w ramach Czytelni Dramatycznej. Był to monodram w wykonaniu Agaty Mandat. Aktorka Starego Teatru w Krakowie wykonała sztukę według scenariusza Lucyny Sosnowskiej i Magdy Kupryjanowicz „Po schodach”. Monodram opowiadający o problemach dojrzałej kobiety poruszył zarówno żeńską jak i męską część widowni. Ciekawy tekst, doskonała interpretacja i interesująca oprawa plastyczna sprawiły, że artystka na ponad godzinę zaczarowała widzów. Ze sceny zeszła nagradzana burzą oklasków.
23 lutego spotkaliśmy się w Bibliotece w Starym Strączu żeby porozmawiać o powieści egipskiego noblisty pod tytułem "Rozmowy nad Nilem". Na stole pośród książek pojawiła się egipska fajka wodna jako rekwizyt nawiązujący do tematyki omawianej książki. Powieść Nadżiba Mahfuza należy do jednych z ciekawszych pozycji omawianych na naszych spotkaniach. Opis rzeczywistości lat sześćdziesiątych przeplata się tutaj z narkotycznymi wizjami głównego bohatera Anisa Zakiego. Tytułowe rozmowy mają miejsce na barce między przedstawicielami towarzyskiej śmietanki Kairu. Dotyczą spraw ważnych, nawiązując do polityki i historii, a także błahych. Dobrze napisane dialogi przeplatane ciekawymi opisami sprawiają, że książkę czyta się jednym tchem.
 

131 132 

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.