H. Grynberg w swojej książce „ Janek i Maria” opisuje życie oraz przyjaźń młodzieży polskiej, żydowskiej oraz innych narodowości. W pierwszej części znajduje się relacja Janka mówiąca o przeżyciach w okupowanej Warszawie. Pisze o pomocy udzielanej rodzinom żydowskim przez Polaków oraz przez rosyjskiego oficera, który to umożliwił wyjazd większości rodzin do Stanów Zjednoczonychi.
W drugiej części, natomiaswt, odnajdujemy relacje Marii, kobiety pochodzenia żydowskiego. Jest to relacja w formie pamiętnika. Maria sama nauczyła się pisać i czytać i tak jak potrafiła zapisywała ważne wydarzenia. Dzień po dniu, tydzień po tygodniu. Tak przez całe 5 lat. W swoim dzienniku wspomina oficera rosyjskiego, który wykradł ze szpitala leki i maści aby jej pomóc.
Po przeczytaniu książki „Janek i Maria” nasuwa się jeden wniosek: śpieszmy się szanować ludzi takimi jakimi są. Za ich wartości, póki jeszcze żyją, bo potem będzie za późno.
Warto sięgnąć po tę prozę jak i inne tego autora.
Klubowiczka : Katarzyna Gniewek

 

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.