1518W kwietniu klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci zapoznali się z twórczością nowej autorki. Omawialiśmy książkę Barbary Gawryluk pod tytułem „W zielonej dolinie”. Tematyka tej książki była nam bardzo bliska, ponieważ autorka opisuje przygody dzieci mieszkających na wsi. Książka ta jest o przyjaźni i wzajemnej akceptacji. Nie ma w niej podziału na „naszych” i „obcych”. Dzieci ze wsi, w której jest gospodarstwo agroturystyczne doskonale bawią się z przyjezdnymi „miastowymi”. Autorka porusza także trudny temat niepełnosprawności. Zdrowa dziewczynka z zazdrością spogląda na swoją niepełnosprawną koleżankę, która potrafi doskonale pływać i sprawnie porusza się na swoim wózku. Potrafi także być świetną towarzyszką zabaw. W książce mamy także obraz mniejszości etnicznych. Wieś zamieszkują bowiem potomkowie Łemków, którzy dobrze się czują w tym miejscu. Barbarze Gawryluk udało się stworzyć opowieść o pełnych ciepła beztroskich wakacjach. Jest to z pewnością w związku ze zbliżającymi się letnimi wakacjami książka warta polecenia. Przy jej lekturze czytelnik przenosi się w letni czas i wydaje mu się, że zbiera jagody, chodzi na wycieczki, czy też biega po lesie.

Moderator Katarzyna Tomaszewska