Wakacyjne spotkanie dostarczyło nam wielu pozytywnych emocji przy lekturze powieści "Trzy filiżanki herbaty"Grega Mortensona i Davida Olivera Relina. Himalaista Greg Mortenson po nieudanej próbie zdobycia K2 trafia do pakistańskiej wioski Korphe w górach Karakorum,spotyka tam się z życzliwością miejscowej ludności,której obiecuje wybudowanie szkoły.
Ta obietnica decyduje o przyszłym życiu himalaisty.Wewnętrzna siła,upór i determinacja Grega doprowadza do wybudowania aż 50 szkół w pakistańskich wioskach.W szkołach tych dużą wagę przywiązuje się do edukacji dziewcząt i są one przeciwieństwem koranicznych muzułmańskich szkół ,madras,które są głównie finansowane przez bogate kraje arabskie i w których kształci się wielu fundamentalistów.
Czytając tę powieść- reportaż poznajemy mentalność ludzi najwyższych gór świata.Pakistan i Afganistan w tym okresie/od 1993 roku/to najbardziej zapalne punkty na mapie świata , opanowywane przez talibów. W tym niespokojnym czasie Amerykanin spotyka się z dobrocią prostych ludzi - muzułmanów ,ale nie terrorystów,dla których umacniający się fundamentalizm to także trudny i niebezpieczny czas.
Wnioski jakie się nam nasunęły w trakcie omawiania książki to takie ,że wyznanie , odmienna kultura,inna mentalność i tradycja nie powinny prowadzić do konfliktów ,tylko do poznania i przenikania się różnych kultur z pełnym poszanowaniem każdej z nich.Na koniec wyjaśnię skąd tytuł tej książki cytując jej fragment: "Żeby cokolwiek w Pakistanie i Afganistanie załatwić ,musisz z nami wypić trzy filiżanki herbaty.Przy pierwszej pozostajesz nieznajomym,przy drugiej stajesz się przyjacielem,a przy trzeciej wchodzisz do rodziny.A dla rodziny potrafimy zrobić wszystko- nawet oddać życie".
Polecamy tę mądrą ,podnoszącą na duchu i napełniającą optymizmem powieść.
Ewa Dąbek -DKK Gubin

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.