„Pierwszy dzień reszty życia” to powieść rosyjskiego pisarza, który w 1987 roku opuścił Związek Radziecki, dołączył do grona wyrzutków i został wykładowcą w Ameryce.
Jurij Drużnikow w ciekawy sposób połączył wydarzenia z 1945 roku i 2005. Akcja utworu rozgrywa się w Rosji, Kuwejcie i stanach Zjednoczonych. Wszystkie wydarzenia i postacie łączy order, Gwiazda Generalissimusa, który Stalin sam sobie przyznał.
Czytelnik, znający czasy stalinowskie z historii, podąża za bohaterami i poznaje skrywane przez system tajemnice i metody działania tego właśnie totalitarnego systemu.
Powieść, która początkowo jawi się czytelnikowi jako sensacyjna historia Gwiazdy Generalissimusa staje się powieścią łączącą w sobie wiele odmian: historia łączy się z sensacją, polityką, autobiografią.
Postacie historyczne przeplatają się z fikcyjnymi, jest ich cała galeria. Ciekawa jest postać narratora. W tej roli występuje sam autor.
Książkę czyta się jednym tchem, trudno się od niej oderwać.
Przybliża nie tylko epokę stalinizmu, ale pokazuje czym kierowali się ludzie mający nieograniczoną władzę i czym dla nich było ludzki życie.
Powieść Jurija Drużnikowa skłania do refleksji nad życiem człowieka, jego roli i miejsca w systemie totalitarnym.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.