„Szósty cel” J. Pattersona to ciekawa , wciągająca czytelnika książka. Autor potrafi zainteresować fabułą czytelnika, który za kryminałami nie przepadał.
Już od pierwszych stron zapowiada utwór ciekawe wydarzenia. Wartka akcja sprawia, że książkę czyta się jednym tchem.
Bohaterami są cztery przyjaciółki pracujące w amerykańskim wymiarze sprawiedliwości i dwaj umysłowo chorzy zabójcy.
Akcja skupia się wokół mordercy, który swym zachowaniem doprowadza do poruszenia nie tylko oskarżyciela i ławy przysięgłych.
Alfred Brinkley dokonuje zbrodni na promie Del Norte, gdyż zmuszają go do tego szepty i rozkazy pojawiające się w jego głowie. Dochodzi do strzelaniny, podczas której ginie kilka osób, a ciężko ranna zostaje Claire Washburn, lekarka sądowa i przyjaciółka porucznik Lindsay, która prowadzi śledztwo w sprawie porwań dzieci i ich opiekunek z bogatych domów. Autor skupia uwagę czytelnika na kilku sprawach prowadzonych i wyjaśnianych przez policję w San Francisko. Oprócz strzelaniny na promie, porwaniu dzieci i ich opiekunek policja zajmuje się też mieszkańcem osiedla, na którym mieszka Cindy, gdzie sąsiadów terroryzuje jeden z mieszkańców.
Przebieg dochodzenia, fakty związane ze śledztwem są podawane zwięźle, bez żadnych zbędnych wyjaśnień. Wyjaśnienie tytułu ma miejsce w ostatnim rozdziale, co intryguje i trzyma w napięciu czytelnika.